Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Větší transparentnost při nakládání s veřejným majetkem byla ústředním motivem debaty s místními občany na Praze 11

V příjemných prostorách Chodovské tvrze proběhla dne 13. února diskuse TI s místními občany v rámci cyklu debat "Občan obce není ovce".

Téměř osmdesát účastníků přivítal Radim Bureš, programový ředitel TI. Pak se slova ujal Ladislav Kos, zastupitel Prahy 11 s příspěvkem příznačně nazvaným: Několik příkladů, kudy mohou bez užitku pro obec odtékat (být odkláněny) peníze z rozpočtu. Poté následovalo obecnější shrnutí problematiky hospodaření s veřejným majetkem, které srozumitelně představil Petr Leyer, právník TI a po něm už následovala živá debata.

Ze strany zastupitelů sdružených převážně v opozičním Hnutí pro Prahu 11 zaznělo množství příkladů nepříliš průhledného jednání radnice ve vztahu k činnosti výborů, ustavování a jednání orgánů právnických osob 100% vlastněných městskou částí či ve vztahu k poskytování informací obecně, především o veřejných zakázkách zadávaných MČ Praha 11. Je škoda, že se debaty nezúčastnilo i současné vedení MČ Praha 11, aby se mohlo k těmto výtkám relevantně vyjádřit.

Platí pak, že pro mnohé z těchto problémů, kdy nelze přímo vysledovat porušení právních předpisů či závazných interních pokynů, které však vykazují znaky netransparentnosti a nevstřícného postoje k místním občanům i opoziční politické reprezentaci, neexistuje jednoduché řešení a prostředkem řešení ultima ratio mohou být až blížící se komunální volby. Do té doby je však nezbytné zvolit politiku postupných kroků spočívající v důsledném požadování informací o jednotlivých majetkoprávních úkonech MČ Praha 11 a jejich kritickém zhodnocení. Právní poradna TI je pak připravena poskytnout bezplatné právní poradenství v těchto konkrétních případech.

S finanční podporou Programu prevence a boje proti kriminalitě Evropské komise - Generálního ředitelství pro vnitřní věci.

 

 

 

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz