Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Veřejná debata s občany v Úholičkách

Veřejná debata s občany v Úholičkách

Transparency International – Česká republika uspořádala poslední říjnový den veřejnou debatu v obci Úholičky nedaleko Prahy. Hlavním tématem byl vlekoucí se problém s nalezením optimálního technického i ekonomického řešení čistění odpadních vod nejen přímo v Úholičkách, ale též v sousedních Velkých Přílepech, které provozují současnou kapacitně již nevyhovující čistírnu pro obě obce.

Do zasedací místnosti obecního úřadu dorazilo asi 40 občanů, kteří se zajímali o představy zástupců obou obcí na budoucí fungování systému čistění odpadních vod. Své vize prezentovaly starostka Úholiček paní ing. Kořínková i místostarosta Velkých Přílep pan ing. Morysek. Následně se rozvířila bouřlivá debata, která jen dokumentovala složitost a zásadnost tématu pro místní obyvatele. Přes snahu vést diskuzi spíše směrem k budoucím řešením se dostalo i na otevření některých starších sporů či nedorozumění. Zazněly např. argumenty některých občanů, že nová čistírna v Úholičkách je zbytečná, náklady příliš vysoké a postačuje napojení na rekonstruovanou čistírnu v Přílepech. Z druhé strany pak byl akcentován potenciální rozvoj obce a vytvoření kapacitní rezervy.

V průběhu debaty se sice nedospělo k žádnému závaznému východisku přijatelnému pro všechny strany, což ani nebylo cílem, ale podnícení věcné diskuze mezi zástupci obou obcí navzájem a samozřejmě občany je pozitivním krokem. Někteří z nich totiž za největší nedostatek nepovažovali podobu konkrétních plánů, ale spíše neochotu komunikovat a jednat o různých alternativách a zdůvodňovat rozhodnutí zastupitelstva obce navenek. V tomto ohledu pak byla debata jistě přínosem.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz