Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Veřejná debata s občany obce Sibřina

Ve středu 13. února 2013 se konala další veřejná debata ze série „Občan obce není ovce“. Pracovníci Právní poradny TI ve spolupráci se občanským sdružením Naši politici tentokrát navštívili obec Sibřina nedaleko Prahy, kde se společně s účastníky setkání věnovali pravidlům a dobré praxi pro nakládání s obecním majetkem.

Kromě obecných požadavků kladených na hospodaření obce se diskuze v konkrétní části dotýkala především rekonstrukce budovy místní mateřské školy a následného pronájmu části zrekonstruovaných prostor místnímu občanskému sdružení. Tato investice a pozdější kroky vedení obce vzbudily mezi částí občanů pochybnosti, zda bylo v jejich průběhu ze strany vedení obce vždy postupováno správně, tzn. nejen v souladu se zákonem, ale též s přihlédnutím k co největší hospodárnosti, transparentnosti a zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů. Celá kauza je i dnes o to palčivější, že i po více než dvou letech od provedení stavby přetrvávají např. problémy s hydroizolacemi.

Debatě předcházely náznaky, že se diskuze může stočit spíše do osobní roviny a že namísto řešení konkrétních otázek dojde pouze na emotivní útoky mezi zastánci a odpůrci kroků bývalého vedení obce. Tato obava se nakonec nepotvrdila a celá debata se nesla v naprosto věcném duchu.

Nakonec snad uskutečněná akce napomohla i dosažení dílčího cíle, kterým rozhodně neměla být eskalace sporů mezi místními obyvateli, ale naopak jejich předcházení poskytnutím návodu, na co se při podobných důležitých rozhodnutích z pohledu občana soustředit, jak získat dostatek informací a jak se aktivně se zapojit do dění v obci.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz