Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Veřejná debata "Aktuální kauzy města Plzně"

Zabránilo úspěšné referendum výstavbě obřího nákupního centra v Plzni, nebo ještě hrozí, že se nakonec stavba bude realizovat? Vycházelo město developerům až moc vstříc? Jak vznikla a jak se vyvíjí korupční kauza na plzeňských právech? Na otázky k těmto dvěma aktuálním kauzám budou občanům města Plzně odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů ze sdružení Plzeňané na veřejné debatě 21. března od 17 hodin v plzeňské kavárně Vídeňka.

Referendum o výstavbě OC Corso hýbalo v posledních měsících celou Plzní. Místním aktivistům se podařilo sehnat dostatek podpisů k jeho vyhlášení a Plzeňané nakonec rozhodli, že stavbu nákupního megacentra v centru města nechtějí. Radnice rozhodnutí respektuje, ale investor se nehodlá vzdát. „I přes jednoznačný výsledek referenda stále probíhá územní řízení na stavbu OC Aréna/Corso Americká. Město Plzeň sice jako účastník řízení vydalo negativní stanovisko, které ale není pro stavební úřad právně závazné. Jedinou cestou jak naplnit rozhodnutí v místním referendu tak i nadále zůstává zanesení podmínky přijaté v referendu do územního či regulačního plánu“ upozorňujeMartin Marek ze sdružení Plzeňané.

Na plzeňskou právnickou fakultu se od roku 2009 valí jeden skandál za druhým. Ať již jde o problém plagiátorství, tzv. „rychlostudentů“ z řad vlivných podnikatelů a politiků nebo uznávání diplomů z ukrajinských univerzit. Jak celá kauza začala a jak se vyvíjí, to osvětlí aktivisté, kteří na nepravosti v plzeňském akademickém prostředí upozornili.

Transparency International a sdružení Plzeňané zvou všechny obyvatele Plzně i okolí na veřejnou debatu, která proběhne 21. března v kavárně Vídeňka na plzeňském Náměstí republiky. Akce se koná od 17 hodin. Odborníci z TI a zkušení plzeňští aktivisté seznámí přítomné během večera s aktuálními problémy fungování samosprávy, možného korupčního a klientelistického jednání nejen v Plzni, ale i v dalších českých a moravských obcích. V druhé půli večera se jich pak občané budou moci ptát nejen na konkrétní kauzy, ale i na další otázky spojené s korupcí.

Radim Bureš z Transparency International k tomu říká: „Na debatě probereme nejen kauzy OC Corso a plzeňských práv, ale představíme občanům i obecné kroky, které v podobných situacích mohou sami udělat. S těmi, kdo se chtějí aktivně angažovat, rozebereme následující týden například využití médií nebo podmínky a možnosti podání trestního oznámení v Kurzu občanské protikorupční sebeobrany.“

Transparency International a Plzeňané totiž v Plzni chystají ještě jednu akci, tentokrát zaměřenou přímo na protikorupční vzdělávání. V úterý 26. března proběhne v kavárně Vídeňka kurz, jehož cílem je seznámit občany plzeňského regionu s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, aniž by přitom byli ohroženi oni či jejich blízcí.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz