Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Další úspěch TI: místostarosta Žamberka odsouzen

Místostarostu Žamberka poslal dnes Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Ryan Strnad se čtyřmi spolupracovníky se na základě trestního oznámení podaného Transparency International (TI) zodpovídal z několika trestných činů spáchaných v souvislosti s veřejnou zakázkou na výstavbu pěší zóny.

V roce 2010 TI monitorovala veřejnou zakázku města Žamberk na výstavbu pěší zóny financované z evropských dotací. Na základě získaných poznatků TI dospěla k závěru, že zadávací řízení bylo zmanipulováno ve prospěch vybraného uchazeče.

V souvislosti s touto veřejnou zakázkou se TI obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a zároveň podala trestní oznámení na vedení města pro podezření z trestných činů zneužití pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Začátkem roku 2011 ÚOHS rozhodl, že město Žamberk jako zadavatel porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, přičemž konečným důsledkem tohoto nezákonného postupu je, že veřejná zakázka nebyla zadána uchazeči s nejvýhodnější nabídkou, za což ÚOHS uložil městu Žamberk pokutu ve výši 250.000,-Kč. Rozhodnutí ÚOHS, které nabylo právní moci v září 2011, naleznete zde.

Co se týče trestního oznámení, Krajský soud v Hradci Králové dne 28. 1. 2013 zatím nepravomocně rozhodl o šestiletém nepodmíněném trestu odnětí svobody pro někdejšího místostarostu Žamberka Ryana Strnada, další čtyři spolupracovníci dostali podmínky s odkladem na tři roky a pět let nesmí vykonávat funkci člena hodnotící komise ve výběrových řízeních.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz