Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Úspěch TI: bývalý náměstek ministra zdravotnictví obžalován

Na základě trestního oznámení TI podal v pondělí 28. 1. 2013 státní zástupce obžalobu na někdejšího náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika České republiky Michaela Víta.

Transparency International – Česká republika, o. p. s. se věnovala problematice analyticko-poradenské činnosti, poskytované v minulých letech ministerstvu zdravotnictví bývalým poslancem ODS Otakarem Vychodilem, na niž ji upozornil klient Právní poradny. V této souvislosti se TI nejprve otevřeným dopisem obrátila na ministra zdravotnictví Luboše Hegera se žádostí o objasnění celé záležitosti. Poté, co ministr na dopis nereagoval, podala TI trestní oznámení na náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta, případně další osoby, pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit v souvislosti se zmanipulováním poptávkového řízení na poradenské služby. TI se rovněž obrátila na ÚOHS s podnětem na přezkoumání zakázky malého rozsahu na poradenské služby.

ÚOHS po prošetření podnětu TI konstatoval, že k porušení zákona o veřejných zakázkách nedošlo s tím, že dodatečné vytvoření dokumentů týkajících se průběhu zadávacího řízení nebylo možné prokázat. Dle vyjádření Ministerstva zdravotnictví došlo pouze k administrativním pochybením pracovníka ministerstva. Výsledek šetření podnětu zde. Ministr zdravotnictví zároveň odebral hlavnímu hygienikovi Vítovi čtvrtletní osobní hodnocení, neboť z auditu ministerstva vyplynulo, že náměstek Vít svým postupem při zadání předmětné veřejné zakázky porušil organizační, spisový a skartační řád úřadu. Policie následně v červenci roku 2011 zahájila úkony trestního řízení, v břenu 2012 zahájila trestní stíhání Michaela Víta, přičemž jej obvinila z dvou trestných činů, a to zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V lednu 2013 pak státní zástupce podal na Michaele Víta obžalobu.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz