Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Vyzýváme senátory, aby neotáleli a urychleně dokončili kontrolu vyúčtování prezidentské kampaně

Transparency International a Naši politici vyzývají Senát PČR, aby dokončil audit financování prezidentských kampaní jednotlivých kandidátů a co nejdříve zveřejnil výsledky tohoto auditu. Nutnost urychleně vykonat tento audit ještě zdůrazňuje skutečnost, že někteří prezidentští kandidáti zřejmě porušili povinnosti v souvislosti s účetnictvím, které jim plynou ze zákona o volbě prezidenta.

Audit účetnictví je naprosto nutnou součástí k uzavření voleb a řadu důležitých údajů se volič může dozvědět až po prověření odevzdaného kompletního účetnictví. Zároveň upozorňujeme na to, že kandidáti podle zákona mají povinnost mít zveřejněné úplné vyúčtování na svých webech (§ 38, odst. 1 zákona č. 275/2012 Sb.).  „Prezidentské volby nekončí dnem voleb, jak by se mohlo zdát. Prováděcí zákon stanovuje povinnosti, které je nutné splnit i po ukončení kampaně, zejména předložení účetnictví pro následnou kontrolu,” říká David Ondráčka z TI.

 TI vyzývá celou politickou reprezentaci, aby začala pracovat na úpravě zákona o prezidentské volbě. Ukázalo se, že pravidla hry trpí řadou podstatných děr a nejasností, které je nutné pro příští volby napravit. „Mělo by jít zejména o úpravu definic některých pojmů, např. obvyklá cena inzerce. Dále jde o upřesnění lhůt, kdy kampaň vlastně začíná a končí, slevy na inzerci, reálné dárce a sponzory a také započítávání všech nákladů od začátku kampaně do zákonem stanoveného limitu. Narážíme na nejasná ustanovení některých paragrafů prováděcího zákona“, komentuje stav Petr Vymětal z katedry politologie FMV VŠE v Praze a člen správní rady TI.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz