Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Transparency International: Český resort obrany je ohrožen střední mírou korupce

Britská Transparency International (TI) dnes zveřejnila celosvětovou studii o stavu korupce v sektoru obrany a bezpečnosti nazvanou „Watchdog? Kvalita legislativního dohledu nad obranou v 82 zemích“, ze které vyplývá, že český resort obrany a bezpečnosti se v celosvětovém měřítku nachází v pásmu zemí se středním rizikem korupce, stejně jako Maďarsko, Argentina, Itálie, Mexiko, Ukrajina a dalších devět zemí.

Tato studie navazuje na Government Defence Anti-Corruption Index z ledna 2013, který díky analýze rizik korupce v obraně a bezpečnostním resortu zjistil, že 70 procent zemí ponechává prostor pro plýtvání prostředky a bezpečnostní rizika, protože nemá nástroje, jak zabránit korupci v tomto resortu.

„Výsledek není pro ČR tragický, ale rozhodně ne dobrý.
Potěšitelné je, že vedení resortu obrany si je problémů vědomo a má vůli věci měnit. Transparency Interantional  na tvorbě protikorupční politiky Ministerstva obrany spolupracuje“, říká programový ředitel TI Radim Bureš.

K zemím s minimálním rizikem korupce v resortu obrany patří již tradičně Německo, Austrálie, Norsko a Velká Británie. Jen tyto čtyři země jsou zařazeny do pásma nejnižšího rizika. V druhé kategorii s nízkým rizikem se nachází 12 zemí – USA a Švédsko na jedné straně, ale i Polsko a Slovensko. České republika se nachází ve třetí, průměrné skupině. Ze srovnatelných zemí je zde např. Maďarsko. Na opačném konci žebříčku se mezi státy s nejvyšším rizikem korupce nachází Egypt, Irán, Sýrie, Jemen, Libye, Sáudská Arabie a další.

Nynější studie přináší doporučení pro parlament, vládu, auditorské firmy, občanskou společnost a média, která mohou vést k lepšímu dohledu nad obranou. Velký význam přikládá zejména vytvoření expertních konzultačních skupin a zajištění bezpečného a anonymního systému oznamování korupce.

Studie (v angl.) je k dispozici zde.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz