Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Trade Fides – muniční sklady na obraně

TI se po roce a půl snahy podařilo od Ministerstva obrany získat audit, který pojednává o celé řadě problémových veřejných zakázek zadávaných právě ministerstvem. Jednou z nich je též ostraha muničních skladů společností Trade Fides.

V polovině prosince roku 2012 podala TI žádost o informace, ve které žádala kopii auditu zpracovanou pro Ministerstvo obrany společností KPMG. Ministerstvo nejdříve tvrdilo, že celý audit je obchodním tajemstvím a nelze ho poskytnout. Posléze změnilo argumentaci a opíralo neposkytnutí informací o autorská práva společnosti KPMG.

TI se postupně bránila celkem čtyřmi rozklady adresovanými ministru obrany. Když totiž ministerstvo rozhodlo o odmítnutí žádosti, ministr jeho rozhodnutí zrušil. Většinou tak ovšem učinil velmi po lhůtě a až na základě uplatnění opatření proti nečinnosti, které byla TI nucena použít třikrát.

Tuto zdržovací až téměř obstrukční taktiku se podařilo prolomit až v tomto roce, kdy po dalším rozhodnutí ministra jeho kancelář poskytla téměř kompletní zprávu. Překvapující se pak může jevit fakt, že ač ministerstvo pečlivě chránilo celý audit, v poskytnuté kopii téměř osmdesátistránkového dokumentu je z výše zmíněných důvodů začerněno přibližně třicet řádků textu. Autorským dílem tedy oproti původní argumentaci ministerstva není nakonec ani 1% z celého auditu.

Kromě velmi zajímavého sporu v rovině svobodného přístupu k informacím má případ též rovinu vlastních auditních zjištění. Auditor konstatuje, že veřejné zakázky byly společnosti Trade Fides zadávány v rozporu se zákonem, přes negativní stanoviska některých odborů ministerstva a mohly být až dvojnásobně předražené. Dále se zpráva vyjadřuje též k rozsáhlé nefunkčnosti dynamického nákupního systému společnosti Gordion.

Auditními zjištěními se v současné době zabývá Policie ČR.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz