Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

TI a Naši politici: Postupující kandidáti by měli zveřejnit poskytnuté slevy a kompletní účetnictví kampaně

Protikorupční organizace Transparency International a Naši politici aktualizovaly přehledy příjmů a výdajů prezidentských kandidátů na webu www.transparentnivolby.cz. Zároveň opakovaně vyzývají oba postupující kandidáty, aby zveřejnili poskytnuté slevy na mediální inzerci. Organizace také připomínají zákonnou povinnost všech kandidátů zveřejnit na svých webových stránkách kompletní účetnictví kampaně.

Aktuální přehled o financování dvou postupujících kandidátů z jejich transparentních účtů je k dispozici na stránce www.transparentnivolby.cz/?p=641 pro Karla Schwarzenberga a na www.transparentnivolby.cz/?p=639 pro Miloše Zemana. Odlišný pohled pak poskytují ceníkové hodnoty reklamního prostoru jednotlivých kandidátů za celý minulý rok, které zveřejnila společnost Admosphere, a jež jsou k dispozici zde http://www.transparentnivolby.cz/?p=702. Účty kandidátů neposkytují informace o financování kampaně před jejich založením, ani z nich nelze vyčíst skutečné ceny nakupovaného reklamního prostoru.

TI tak opět vyzývá kandidáty ke zveřejnění cen mediální inzerce, aby bylo možné porovnat získané slevy, definovat cenu obvyklou (předpokládanou prováděcím zákonem) a zejména vyjasnit hodnotu nákladů celé kampaně, a to včetně doby před podáním kandidátní listiny. Pouze s těmito informacemi pak lze plnohodnotně ověřit splnění zákonem stanoveného limitu.

Vzhledem k blížícímu se konci voleb apeluje TI také na uveřejnění účetnictví ke kampani uchazečů. „Zákon kandidátům sice stanovuje povinnost vést účetnictví v plném rozsahu, tyto důležité informace se však veřejnost dozví až po volbách, kdy kandidáti musí zveřejnit účetnictví na svých internetových stránkách. My však nevidíme důvod, proč by tak důležité informace neměly být dostupné voličům ještě před samotnou volbou,“ zdůrazňuje David Ondráčka, ředitel TI. Upozorňuje také na význam kvalitního přezkumu zveřejněného účetnictví po volbách, jelikož je otevřenou otázkou, jak detailní podklady kandidáti skutečně odevzdají.

TI chce tímto projektem přispět k nastavení vyšší laťky otevřenosti nejen prezidentských, ale i všech dalších politických kampaní. Zároveň se snaží na praktických příkladech poukázat na konkrétní nedostatky zákonných pravidel pro financování stran a kampaní a pomoci je nastavit výrazně lépe. Proto se po těchto prvních prezidentských volbách zaměří na zhodnocení proběhlé kampaně, jejího financování a adekvátnosti přijatého prováděcího zákona.

TI realizuje projekt společně s občanským sdružením Naši politici. Velký díl práce na něm odvádí také studenti Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Praha.

Kontakt:

David Ondráčka (TI), tel: 605 814 786, ondracka@transparency.cz

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz