Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

TI: Audit prezidentských voleb je nedůvěryhodný

Mandátový a imunitní výbor Senátu PČR včera zveřejnil výsledky auditu financování kampaní prezidentských kandidátů. Senátor Oberfalzer konstatoval, že zjištěná pochybení jsou pouze formálního charakteru a že nebylo možné očekávat více. Audit tak bohužel nijak nepřispěl k větší transparentnosti financování předvolebních kampaní. Hloubka auditu odpovídá dumpingové ceně a obchodnímu pozadí společnosti APOGEO Audit s.r.o., která jej prováděla.

Audit sice zjistil některá porušení zákona, ale nebyl natolik komplexní, aby rozptýlil pochyby o „čistém“ financování těchto kampaní, na které veřejnost tolik čeká. Nezabýval se například několikamilionovými příspěvky různých sdružení na podporu kandidátů.

Společnost APOGEO Audit s.r.o. zvítězila v otevřeném výběrovém řízení, jehož zadavatelem byla Kancelář Senátu a jediným kritériem byla cena. Zarážející je nejasné pozadí společnosti APOGEO Audit s.r.o., která má úzké obchodní vazby na investiční skupinu Natland, o jejímž propojení s podnikateli a lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem média v minulosti často spekulovala. APOGEO Audit s.r.o. vstoupilo do veřejného povědomí šetřením v kauze OPENCARD pro MHMP pod vedením P. Béma. Závěrečná zpráva opět neobsahovala zásadní negativní zjištění.

„Přestože výběr společnosti APOGEO Audit s.r.o. nelze po zákonné stránce zpochybnit, zadání a tomu odpovídající výsledky auditu nejsou dostačující. Aby se tato situace neopakovala, je nezbytně nutné změnit „děravý“ zákon o financování politických stran a zřídit nezávislý kontrolní orgán. Dokud se stav nezmění, budeme společně se sdružením Naši politici monitorovat financování volebních kampaní a prezentovat profily lidí, kteří tyto kampaně připravují a kteří za nimi stojí, stejně jako je tomuu nadcházejících sněmovních voleb“ dodává David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz