Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Na semináři Transparency padaly návrhy, jak transparentněji financovat politické strany a kontrolovat výdaje politických kampaní

Na semináři Transparency padaly návrhy, jak transparentněji financovat politické strany a kontrolovat výdaje politických kampaní

Transparency International dnes se Sociologickým ústavem AV ČR  a dalšími partnery v Praze uspořádala mezinárodní seminář „Zvýšení transparentnosti financování politických stran“.  

Jeho hlavním cílem bylo nalézt konsensus ohledně legislativních změn k vyšší transparentnosti financování politických stran a volebních kampaní a efektivního dohledu a veřejné kontroly. O zkušenostech a legislativě svých zemí v této oblasti hovořili na semináři zástupci Velké Británie, USA či Lotyšska, jejichž modely jsou inspirací pro českou situaci. Postoje českých politických stran představili například Jiří Pospíšil z ODS, Jeroným Tejc z ČSSD, Jan Farský z TOP 09 nebo Karolína Peake z Věcí veřejných. Odborníci z ministerstev, politických stran, nevládních organizací či akademické sféry pak navrhovali konkrétní řešení pro Českou republiku.     

„Zvýšení transparentnosti financování politických stran a volebních kampaní patří mezi klíčové úkoly protikorupční strategie, volají po něm nevládní organizace i mezinárodní instituce, jako Rada Evropy (skupina států GRECO),“ komentoval aktuálnost semináře Radim Bureš z pořádající Transparency International.

Seminář zahájila britská velvyslankyně Sian MacLeod. „Jako občanka, volička a plátkyně daní vím, že otázka financování politických stran je klíčová pro důvěru veřejnosti v to, že představitelé země jednají v nejlepším zájmu občanů,“ uvedla velvyslankyně. Seminář se uskutečnil díky finanční podpoře velvyslanectví Velké Británie, USA, Lotyšska, Kanady a Nizozemí a Programu bezpečnostního výzkumu České republiky.

Mezi hlavními diskutovanými tématy semináře byla otázka transparentních volebních účtů, obsah a dostupnost výročních finančních zpráv, potřebnost zavedení limitů na dary právnických i fyzických osob a na volební výdaje a veřejná dostupnost těchto informací. Dále se diskutovalo případné zřízení úřadu, který by měl na financování politických stran dohlížet a otázka jeho pravomocí, nezávislosti a efektivnosti. Na semináři se diskutovala možnost omezení „černé“ kampaně, označování billboardů a dalších reklamních nosičů během kampaní, zveřejňování smluv se zadavateli reklamy nebo omezení možností stran si půjčovat peníze a zadlužovat se. TIC bude aktivně pracovat na vytvoření konsensu nad novými pravidly pro financování stran.   

Tisková zpráva ke stažení zde.

Kontakt pro média:

PhDr. Radim Bureš (TIC)

mobil 733 666 008, e-mail: bures@transparency.cz 

Program semináře ke stažení

Podívejte se na FOTOGRAFIE ze semináře.         

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz