Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na právech

V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na právech

Pětačtyřicet Plzeňanů a Plzeňanek se ve čtvrtek 21. 3. zúčastnilo téměř tříhodinové debaty o korupci, kterou s místními aktivisty pořádala Transparency International ČR. V debatě dominovala dvě témata: referendum proti chystané výstavbě obchodního domu Corso v centru Plzně a korupční skandály na Právnické fakultě Západočeské univerzity.

V první části večera shrnul Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda, celou historii této mimořádně úspěšné občanské aktivity. Příběh s opačným koncem představil Jaroslav Tauchman, který na příkladu Liberce ukázal, kam až situace může dojít, pokud občané dostatečně nebrání své zájmy. „Referendum se podařilo dovést k vítěznému konci, ale dobojováno není, “ upozornil právník Transparency International ČR, Petr Leyer a představil právní rozbor tří možných variant budoucího vývoje této kauzy.

Po této optimisticky vyznívající diskuzi přišla na řadu kauza plzeňských práv. Historii největšího korupčního skandálu z prostředí českých akademických kruhů uvedl Martin Marek z občanského sdružení Plzeňané.  „Do dnešního dne zde učí lidé, kteří se na těchto podvodech podíleli“ konstatoval s lítostí. Z  řad účastníků zazněl dotaz:  Kdo za to bude potrestán?  „V kauze plzeňských práv  byla podána řada trestních oznámení a policie se jimi zabývá. V této kauze je ale všechno špatně“ shrnul Radim Bureš z Transparency International ČR a na vysvětlenou dodal: „Selhala univerzita, selhalo Ministerstvo školství. Očištění a obrození fakulty se nekonalo“

Na závěr večera byli přítomní pozváni na Kurz občanské protikorupční sebeobrany, jehož cílem je seznámit občany s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, aniž by přitom byli ohroženi oni či jejich blízcí. Akce se uskuteční v úterý 26. 3. 2013 od 17:00 v Reprezentačním salonku Měšťanské besedy, Kopeckého sady 13.

Veřejná diskuze se uskutečnila v rámci projektu Kurz občanské protikorupční sebeobrany, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 

 

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz