Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Několik pohledů na současnou kauzu

Poslední události spojené s masivní policejní „realizací“ v minulém týdnu, která měla za následek odstoupení premiéra Nečase  bude jistě ještě dlouho studováno, komentováno a možná bude mít i další pokračování. V tuto chvíli je však nutné zdůraznit několik zásadních bodů.

 

  • Skutečnost, že policie a státní zastupitelství se rozhodlo zasáhnout proti politicky nejexponovanějším osobám představuje dobrou zprávu pro Českou republiku – totiž, že tyto orgány pracují nezávisle, bez zásahů a omezení z politických tlaků.

  • Ještě před několika lety by nebylo myslitelné, aby policie a SZ mohla takový zásah uskutečnit, aniž by se o tom dozvěděly politické špičky a daly tomu stopku.

  • Tuto nezávislost je potřeba podporovat proti politických útokům, které přicházejí a ještě určitě přicházet budou.

  • Celou kazu je potřeba vnímat jako jeden trestní případ, jak také zdůrazňuje Olomoucké Vrchní státní zastupitelství. Není možné ignorovat, že na jednotlivé dílčí případy policie narazila při monitorování činnosti předních kmotrů. Právě rozplétání klientelistických sítí a stíhání trestných činů, které jsou s nimi spojené, představuje důležitou cestu k ozdravení českého veřejného prostoru.

Páteční  komentář Radima Bureše, programového ředitele TI,  k posledním událostem můžete zhlédnout zde:   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/zive-vysilani/videozaznam-477231-radim-bures-k-zasahu/

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz