Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Mohla ČNB zabránit krachu kampeličky?

Krach Metropolitního spořitelního družstva (MSD) si vyžádá více než 10 mld korun z fondu pojištění vkladů. Ještě před oficiálním krachem se však začaly objevovat informace, že ČNB tomu mohla zabránit, pokud by včas a řádně uplatnila své pravomoci.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že MSD se mělo do úpadku dostat způsobem, který je na hranici trestné činnosti nebo dokonce za ní.

Transparency International (TI) se na základě jednotlivých podnětů věnovala již dříve dohledové činnosti ČNB, avšak v případě MSD nabyl problém takové intenzity, že se TI rozhodla vyzvat ČNB k nápravě současné situace. „Ačkoliv ČNB tvrdí, že není v jejích silách kontrolovat transakce, které jsou kryty nelegální činností, domníváme se, že obchody MSD byly natolik nestandardní, že je dohled mohl odhalit dříve, “ dodává Petr Leyer, právník TI.

V odpovědi na výzvu TI ČNB dále uvádí: Ohledně přístupu k informacím z dohledové činnosti zastává ČNB konstantní názor, že nelze zveřejňovat žádná konkrétní zjištění a změna této praxe není ze strany ČNB možná. Celé vyjádření ČNB najdete zde.

Zároveň je potřeba zdůraznit, že nyní musí především dojít k legislativní úpravě v oblasti družstevních záložen, o což se ČNB přislíbila zasadit.

Ti bude situaci kolem bankovního dohledu i nadále sledovat.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz