Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Blogy

Tato sekce vytváří prostor pro názory a postřehy pracovníků a spolupracovníků TI vztahující se ke korupci i pro odkazy na zajímavé názory jiných autorů. Zde publikované názory odrážejí názory autorů a nejsou oficiálním vyjádřením TI ani nevyjadřují stanovisko TI.

Radim Bureš: Špatný důvod pro obstrukce

18. 07. 2014

Obstrukce při jednání parlamentu je legitimní politický nástroj opozice. Smysl mají v situaci, kdy není jiné cesty jak upozornit společnost, že zákon, jehož schválení se chystá, je pro společnost mimořádně škodlivý. Takové důvody v minulosti existovaly a lze si také dobře představit, že obstrukce budou legitimním nástrojem vůči některým krokům současné koalice. Obstrukce, kterými je opozicí (ODS a TOP 09) vyhrožováno v souvislosti s projednávaným zákonem o státní službě, však takovýto legitimní důvod nepředstavují. Proč?

David Ondráčka: Ostravské „dědictví“

5. 06. 2014

Pocházím z Ostravska, region mám hrozně rád, ale u kauzy pana Dědice mi zase po čase bylo hodně stydno, to trapno se dá krájet. Tato kauza vážně hýbe ostravskou komunální a krajskou politikou, ale má i svůj národní přesah. S trochou nadsázky se dá říct, že se tu projevuje určitý pragocentrismus, protože se kauze celostátní média věnují méně, než si zaslouží. Evidentně Dědic byl propojený s místní elitou a dělal dost podobné věci, jaké v Praze nebo na národní úrovni dělali Janoušek, Rittig, Dlouhý, či v trochu jiné lize Johanes, Pokorný nebo Muzikář - a ti tu pozornost zaslouženě mají. Navíc, jak ukázaly další informace, provize mu platili opravdu mnohé firmy, jejichž trestní i daňová odpovědnost se bude také řešit.

Radim Bureš: Konečně jasné stanovisko k projektu Ryba domácí

4. 06. 2014

Transparency International vítá závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (kontrola NKÚ  č. 13/28), vztahující se k efektivnosti projektu „Ryba domácí“, financovaného Ministerstvem zemědělství z operačního programu Rybářství 2007 – 2013. Na zbytečnost, neefektivnost a podivné řízení projektu Transparency International opakovaně upozorňovala.

Radim Bureš: Centralizované IT systémy na Českou poštu?

20. 05. 2014

V minulých týdnech představitelé ministerstva vnitra a ministerstva financí vyhlásili boj nekoncepčnímu přístupu ke státním informačním systémům a vlastně celé IT politice státu. Tento přístup lze rozhodně přivítat. Není pochyb o tom, že ve státní správě při rozvoji IT systémů chyběla elementární koordinace, že existuje řada navzájem nekompatibilních systémů a že stát platil kvůli nevýhodným smlouvám značné sumy za provoz zastaralých systémů.

Petr Leyer: Registr smluv a Liga výjimečných

7. 05. 2014

Návrh zákona o registru smluv poslance Jana Farského a dalších se nyní dostal do druhého čtení v poslanecké sněmovně a aktuálně by ho měly projednávat jednotlivé výbory. Za pozornost ovšem stojí několik dalších událostí, které se v souvislosti s navrhovaným předpisem staly. Jedná o seminář k registru uspořádaný ve sněmovně 11. března, dále článek, který vyšel ve třetím letošním vydání časopisu Právní rádce a také Fórum Hospodářských novin, které se konalo v hotelu Jalta. Všude bylo možno zaznamenat mnoho pozoruhodných názorů.

Radim Bureš: Proč jenom David Rath?

4. 06. 2012

(článek vyšel v deníku Právo dne 26.5.2012)

Indicie nasvědčující zapojení Davida Ratha do korupčních praktik jsou velmi silné a obhajoba bude mít z hlediska skutkové podstaty těžkou práci. Vzhledem k společenské pozici Davida Ratha, ale také jeho osobnosti a historii jeho veřejného působení, se jedná o jednu z nejvýznamnějších korupční kauz polistopadového období.

Radim Bureš: Kvete u nás korupce, nebo ji jen intenzivněji vnímáme?

13. 12. 2011

(článek vyšel v deníku Právo, 13. prosince 2011)

Transparency International zveřejnila nedávno  výsledky Indexu vnímání korupce (CPI) za rok 2011. Pro Českou republiku to opět nebyla dobrá zpráva. Poklesla totiž ze z hodnoty 4,6 na hodnotu 4,4 a klesla z 53. na 57. – 59. příčku v řebříčku hodnocených zemí.  V souvislosti se zveřejněním indexu se také opět rozhořela diskuse o tom, jak hodnověrně odráží index českou skutečnost.  

Tomáš Hanák žádá zápis anonymních akcií do UNESCO

9. 11. 2011

Podívejte se na sarkastický spot, který natočil herec Tomáš Hanák ve spolupráci s organizacemi, které podepsaly Pankráckou výzvu:

David Ondráčka: Čelíme procesu rozkladu státu

25. 10. 2011

David Ondráčka hovoří o pozitivech a nebezpečích nově vznikajících protikorupčních sdružení. Aktivní činnost je podle něj potřeba, protože státní instituce už jako státní instituce vlastně příliš nefungují.

Rozhovor vyšel v Lidových novinách 5. října 2011. 

Radim Bureš: Kdopak asi rozhodl?

11. 10. 2011

„Prostě jsme některé věci nenašli“, citují dnešní Hospodářské noviny generální sekretáře Ministerstva obrany Jana Vlitu v kauze výstavby ubytovny v Ústřední vojenské nemocnici.

Radim Bureš: Protikorupční úsilí primátora Svobody

16. 09. 2011

Pražská radnice je dlouhodobě vnímána jako synonymum pro politicky motivovanou korupci a těžko si představit zdiskreditovanější politickou garnituru, než bylo její minulé vedení. Protikorupční politika a posléze strategie Pražského Magistrátu se dlouhá léta pohybovala někde mezi marností (snahy Markéty Reedové) až po aroganci moci, s výroky o tom, že je vše v pořádku. 

Článek Radima Bureše vyšel v Hospodářských novinách v příloze Praha dne 12.9.2011.

Přerozdělování láká zloděje

10. 08. 2011

Článek Davida Ondráčky pro týdeník Ekonom ze dne 4.8.2011.

Nikdo rozumný dnes nemůže pochybovat, že 21 let se vlekoucí problematika církevních restitucí musí být dokončena a nějaké kompromisní politické řešení nalezeno.

Kromě základních otazníků nad spravedlností a eliminací starých historických křivd zde zůstávají velmi praktické otázky ovlivňující život společnosti.

Tahle země není pro měkký

11. 07. 2011

Stanislav Beránek pro Nový prostor.

"Korupce je strašidlo obcházející současností. Do honu na toto strašidlo se zapojily všechny postavy politického představení - John i Nečas, Bárta i wannabe rebel Rampula. Pokud se nepokusíme popsat vztah korupce a společnosti, hrozí, že se neustálým opakováním stane prázdným pojmem. Něco jako „boj za mír“ svého času." Pokračování článku zde

Pavol Frič: Systémová past

11. 07. 2011

Článek Pavola Friče o protikorupčním boji pro Respekt.

"Českou společností se šíří přesvědčení, že korupce představuje nejnebezpečnější patologii, která akutně ohrožuje její soudržnost i demokratický charakter. Veřejná reakce na tento poznatek je rozmanitá - od alibismu politických stran přes netečnost většiny obyvatel až k rozhořčeným protestům občanských iniciativ (např. ProAlt, Ne korupci!, Veřejnost proti korupci), které usilují rozpoutat co nejširší protikorupční kampaň. Proti povyšování protikorupčního boje na politický program se ozval hlas filozofa Václava Bělohradského, který varuje, abychom s protikorupčním bojem nevypouštěli z lahve nebezpečného džina, o němž se neví, jestli se nakonec neobrátí proti nám, tj. proti demokracii a sociálnímu smíru. S korupcí demokratických politiků se podle Bělohradského dá žít, ale s diktátorem, který se sveze na populistické vlně boje proti zkorumpované mocenské elitě, to bude daleko horší. Proto aktivisty nabádá ke zdrženlivosti při rozdmýchávání protikorupčních nálad obyvatelstva a k opatrnému zacházení se slovem “korupce“." Pokračování zde

 

Václav Bělohradský: Korupce jako filosofický problém

2. 06. 2011

Úvaha Václava Belohradského o korupci pro Novinky.cz.

"Slovo korupce má v sobě velký mystifikační potenciál, probouzí naivní konsensus, který se často obrací proti demokracii. Všechny totalitarismy, i ten československý, začínaly obecným pohoršením nad zkorumpovanými politickými stranami. Je to narativ - vyprávění plné dramatického napětí, v němž okrádaný lid vítězí nad nepoctivými konšely." Pokračování zde.

Trestní oznámeni na protikorupční polici

26. 05. 2011

Není běžné, aby na vedení policejních útvarů bylo podávání trestní oznámení, a už vůbec není běžné, aby takováto trestní oznámení podávali bývalí vedoucí činitelé tohoto útvaru. A přesně k tomu minulý týden došlo.

Napíšu jim, nenapíšu jim, ozvu se, neozvu se...

25. 05. 2011

Možná dilema leckterých z nás, když opět sledujeme nejnovější kauzu představitelů politické scény. Ruku na srdce, většinou se to dilema převáží do té pasivní části spektra, že?

Chobotnice z Liberce vrací úder

20. 05. 2011

Nový primátor Jan Korytář, zvolený za nezávislé sdružení Změna pro Liberec, které se stalo překvapivým vítězem říjnových komunálních voleb, se ve funkci příliš „neohřál". A to doslova, protože než se venku začalo dělat hezky, byl odvolán z funkce a koalice se rozpadá.

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz