Česká republika

Hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní
a odpovědnou správu země.

Aktuality

 

Transparency International hledá právníka/právničku

31. 07. 2014

Transparency International - Česká republika, o.p.s. nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je snižovat míru korupce v ČR, nabízí právníkovi, čerstvému absolventovi, případně studentovi 5. ročníku právnické fakulty, se zájmem o veřejné právo práci na plný úvazek.

Soud dal za pravdu TI

30. 07. 2014

Po třech letech od podání trestního oznámení si bývalý hlavní hygienik Vít vyslechl verdikt: tři roky podmíněně a pokuta 1,7 mil. Více o tom referuje Aktuálně .cz

Transparency International apeluje na premiéra a ministry, aby se zasadili o neodkladné prošetření závažných kauz

29. 07. 2014

Transparency International (TI) se dlouhodobě věnuje mnoha závažným kauzám, které představují potenciální obrovské finanční ztráty pro veřejné rozpočty. Jen v poslední době TI analyzovala podvodnou restituci zahrady kojeneckého ústavu v Krči, kontrolní zprávu Nemocnice na Homolce, zakázku na ostrahu muničních skladů, ale i půlmiliardovou veřejnou zakázku v Nejdku. Všechny tyto kauzy jsou mimořádně závažné, proto se TI rozhodla apelovat na premiéra a ministry, aby kauzy byly důsledně prošetřeny a byly z nich vyvozeny důsledky.

TI komentuje další pochybný obchod DPP

23. 07. 2014

Pondělní program Reportéři ČT se věnoval další problematické zakázce Dopravního podniku hl. m. Prahy. O co jde? Zakázku na vývoj  počítačového programu pro řízení tramvají a autobusů získala bez výběrového řízení firma Xanthus. Jako podklad posloužily informace, které na příkaz nadřízeného vynášeli programátoři DPP. "Dnes si tak dopravní podnik kupuje za veliké peníze něco, co je vlastně jeho" shrnuje celou kauzu analytik Transparency International Stanislav Beránek. Celou reportáž najdete zde

Kolik je v ČR firem se sídlem v daňových rájích?

22. 07. 2014

Podle detailních informací společnosti Bisnode se počet společností, které mají sídlo v daňových rájích zvýšil o 89 na celkových 13 189. Majitele z daňového ráje tak má aktuálně 3,3 % tuzemských firem.

Špatný důvod pro obstrukce

18. 07. 2014

Nejnovější blog Radima Bureše, programového ředitele TI, věnovaný odůvodněnosti opozičních obstrukcí při projednávání zákona o státní službě najdete zde. Tento zajímavý text si určitě nenechte ujít!

Naše stanovisko na současný stav projednávání služebního zákona

17. 07. 2014

Dosavadní projednávání zákona o státní službě v Poslanecké sněmovně rezignovalo na odpovědné hledání cest ke zkvalitnění české státní správy. Ultimativní požadavky ODS a TOP 09 podrývají základní principy zákona a jejich přijetí by zákon učinilo zbytečným.

Trade Fides – muniční sklady na obraně

11. 07. 2014

TI se po roce a půl snahy podařilo od Ministerstva obrany získat audit, který pojednává o celé řadě problémových veřejných zakázek zadávaných právě ministerstvem. Jednou z nich je též ostraha muničních skladů společností Trade Fides.

Právní rámec pro 8 bilionů

9. 07. 2014

V rámci příprav nového zákona o veřejných zakázkách vznikne během půl roku právní rámec pro veřejné nákupy na dalších deset let. Jedná se o kritický krok, který ovlivní nakládání s 8 biliony korun, což představuje dvojnásobek HDP ČR.

Stanovisko TI ke služebnímu zákonu

2. 07. 2014

V současné době se ve výborech Poslanecké sněmovny projednává komplexní pozměňovací návrh novely zákona o státní službě. Může takto pozměněný návrh přispět k odpolitizování stání správy? Dle našeho názoru může. K podobě zákona jsme se vyjadřovali již několikrát. Naše aktuální stanovisko najdete zde.

Máme právo vědět

30. 06. 2014

Již jste někdy požadovali od veřejné instituce informace? Máte pocit, že jde o zdlouhavý, administrativně a někdy i finančně náročný proces? Pak si zkuste představit, že žijete v zemi, kde vaše právo na informace není možné vůbec uplatnit, kde k němu chybí jakákoli právní úprava. Takovou zemí je Egypt, kde Transparency International Česká republika realizuje projekt Máme právo vědět, financovaný z programu Transition Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Lobbing v EU

25. 06. 2014

Je pro vás lobbing synonymem netransparentního jednání a lobbista „šedou eminencí“ používající neregulérní nástroje ovlivňování politické scény? S takovým názorem určitě nejste osamoceni. Je to ale pravdivý obrázek? Právě na to se snaží odpovědět projekt financovaný z programu prevence a boje proti korupci Evropské komise Lifting the Lid on Lobbying: Taking secrecy out of politics in Europe, který nyní probíhá v 18 zemích EU.

Výroční zpráva 2013

23. 06. 2014

V roce 2013 jsme udělili základní právní pomoc 645 občanům, objeli jsme celou republiku s Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, monitorovali jsme financování prezidentských a parlamentních kampaní, bojovali jsme za kvalitní zákon o státní službě, upozornili jsme na problematiku daňových rájů a také jsme spustili web pro whistleblowery. O těchto a dalších aktivitách si můžete přečíst ve výroční zprávě Transparency International, kterou jsme pro vás právě dokončili.

Přijďte za námi na United Island!

19. 06. 2014

Již tento pátek vypukne v historickém centru Prahy dvoudenní mezinárodní hudební festival United Islands of Prague. Pokud se na tento festival chystáte, nezapomeňte se zastavit na Kampě, kde bude mít Transparency International svůj stánek

TI uspěla ve sporu o informace s českobudějovickým dopravním podnikem

17. 06. 2014

Rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích dal za pravdu TI, když neposkytnutí informací Dopravním podnikem města České Budějovice shledal v rozporu se zákonem.

Spolupráce TI České republiky a Srbska při podpoře vyšetřování a stíhání korupce

13. 06. 2014

rámci projektu Justice proti korupci, který je financován Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky, proběhl ve dnech  9.-13. června 2014 studijní pobyt zástupců srbských orgánů činných v trestním řízení v České republice.

TI: Přestaňte útočit na maďarské nevládky!

13. 06. 2014

V souvislosti s posledními útoky na nezávislost nevládního sektoru v Maďarsku adresovala Transparency International ČR, po vzoru dalších poboček po celém světě, protestní dopis velvyslanci této země v Praze. Jeho plné znění najdete zde.

Spolupráce TI České republiky a TI Bosny a Hercegoviny při odhalování a vyšetřování korupce

12. 06. 2014

Zdroje informací o případech korupce, počátek formálního vyšetřování, použití různých právních nástrojů, vyšetřování, problematika korupce v soudním řízení, případy dobré praxe v boji proti korupci. To vše byla témata jednání u kulatého stolu, který se konal 10.června 2014 jako součást projektu Nejlepší praxe v oblasti odhalování a vyšetřování korupce v Sarajevu.

Nekalé korupční praktiky se nepříčí 63% manažerů v ČR

12. 06. 2014

O výsledcích celosvětového průzkumu společnosti EY, ze kterého vyniká, že Češi jsou nejtolerantnější vůči korupci z celkem 59 zemí, ale i o korupci ve státní správě mluvil David Ondráčka v středečních Událostech komentářích. Záznam pořadu najdete zde

Ostravské „dědictví“

5. 06. 2014

Ostravská korupční kauza pana Dědice sice do Prahy dorazila, ale celostátní média se jí věnovala jen okrajově. A to je škoda, protože má i svůj celorepublikový přesah, jak o tom píše David Ondráčka ve svém blogu. Je to neveselé, ale inspirativní čtení. Určitě si nenechte ujít!

Konečně jasné stanovisko k projektu Ryba domácí

4. 06. 2014

V nejnovějším příspěvku na blogu TI vítá Radim Bureš závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (kontrola NKÚ  č. 13/28), vztahující se k efektivnosti projektu „Ryba domácí“, financovaného Ministerstvem zemědělství z operačního programu Rybářství 2007 – 2013, na jehož zbytečnost, nehospodárnost  a podivné řízení Transparency International opakovaně upozorňovala.

Kdo z politiků drží slovo?

29. 05. 2014

Rekonstrukce státu, jejíž součástí je také TI, připravila unikátní webovou aplikaci, kde se můžete přesvědčit, kdo z politiků drží slovo. U každého poslance či senátora je zaznamenáno, zda se před volbami písemně zavázal, že bude hlasovat pro protikorupční zákony a zda to také dodržuje. Podívejte se, jak je na tom ten váš!

Otazníky nad majetkem Libora Grygárka

28. 05. 2014

TI pokračovala s Reportéry ČT v mapování „UFO příjmů“ bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Grygárka, více v reportáži „Žalobcova štědrá tchyně“.

Jančura, Dvořáková a další osobnosti posílají otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který potápí zákon o zveřejňování smluv

23. 05. 2014

Rekonstrukce státu spolu s osobnostmi veřejného života zaslala otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který včera odmítl návrh zákona o registru smluv, jehož je sám předkladatelem. Jeho návrh usnesení, aby sněmovna zákon neprojednala a nechala vládou zpracovat jiný návrh, včera přijal hospodářský výbor hlasy poslanců ANO, ODS, ČSSD a KSČM.

Centralizované IT systémy na Českou poštu?

20. 05. 2014

Zajímavou a vtipnou glosu Radima Bureše k myšlence převedení centralizovaných IT systémů na Českou poštu, se kterou nyní přichází Ministerstvo vnitra, najdete na blogu TI. Nenechte si ujít!

Zákonem roku 2013 je zvýšení právní jistoty v oblasti nemovitostí a veřejných rejstříků

20. 05. 2014

Anketa Zákon roku zná nejlepší a nejhorší legislativní počin minulého roku. Mezi podnikateli a odbornou veřejností v letošním Zákonu roku 2013 nejvíce uspěla rekodifikace soukromého práva: nové veřejné registry, které mají zvýšit právní jistotu v oblasti nemovitostí a veřejných rejstříků osob. Naopak za nejhorší legislativní počin loňského roku považují podnikatelé zákonné opatření senátu, které se týká změny daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva. Pátý ročník ankety pořádala advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal ve spolupráci Transparency International a dalšími partnery. 

Strany zveřejňují o financování svých kampaní více informací než v minulosti, ale podstatné údaje stále chybí

16. 05. 2014

Výsledky monitoringu financování volebních kampaní jednotlivých stran do Evropského parlamentu, který zpracovala Transparency International, nejsou optimistické. Čtyři strany z deseti nemají transparentní účet (TÚ). Některé tají složení volebních týmů nebo agentury, se kterými evidentně spolupracují. Žádná z monitorovaných stran nesděluje, kolik míní vydat na mediální inzerci nebo billboardy. Z monitoringu společnosti Admosphere vyplývá, že ceníková hodnota reklamního prostoru překročila již 30 mil. korun.  Bez kvalitního zákona o financování politických stran a dohledu nad stranami se situace nezlepší.

HR konference Hodnoty srdcem úspěchu

15. 05. 2014

Ve středu 14. 5. 2014 v pražském SaSaZu proběhla konference organizovaná neziskovou organizací People Management Forum. V publiku sedělo přes tři sta manažerů, personalistů a zástupců veřejné správy. Konference se zaměřila na hodnoty v podnikání a jejich přínos pro ziskovost firmy. Transparency International byla exkluzivním partnerem tématu.

Radim Bureš komentuje osvobození Martina Bartáka

14. 05. 2014

Pro nedostatek důkazů dnes soud osvobodil exministra obrany Martina Bartáka v kauze nákupů vozů Tatra pro českou armádu. Komentář Radima Bureše, programového ředitele TI, k této kauze najdete na webu České televize. 

Pískejte Rekonstrukci státu

13. 05. 2014

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu, kde je TI jedním ze tří garantů, spouští první podrobné hodnocení hlasování poslanců. Veřejnost tak může sledovat „v přímém přenosu“, jak 165 poslanců dodržuje závazek, jenž podepsali před volbami v loňském roce. Na hodnocení upozorní kampaň s politiky-sportovci a známými osobnostmi.

Zapracování evropských zadávacích směrnic může napomoci modernizaci systému veřejných zakázek v ČR

12. 05. 2014

MMR v čele s ministryní Jourovou deklaruje snahu zjednodušit zadávací procedury a zefektivnit dohled nad zadáváním zakázek. Transparency International, Oživení, zIndex však upozorňují, že by se tak nemělo dít na úkor dosažení hlavních cílů plynoucích z evropských směrnic: transparentnosti, hospodárnosti, podpory malých a středních podniků, udržitelného rozvoje a inovace.

TI debatovala ve Znojmě o hazardním byznysu

6. 05. 2014

V pondělí 5. května  zorganizovala TI  ve Znojmě veřejnou debatu, jejímž tématem bylo referendum o zákazu provozování hazardních her ve městě, které chtějí jeho organizátoři uskutečnit společně s volbami do obecních zastupitelstev na podzim tohoto roku.

Výsledky monitoringu financování voleb do EP

6. 05. 2014

Výsledky monitoringu financování volebních kampaní jednotlivých stran budou uveřejněny v pátek 16. 5. Už nyní se však můžete seznámit s pohyby na transparentních účtech stran, které jsou aktualizovány každý týden. Také mapa billboardů se zdařile plní! Chcete se zapojit i Vy? Podívejte se, jak na to.

Zamyšlení nad stavem zákona o registru smluv

4. 05. 2014

O tom, že zákon o registru smluv, Popperova břitva a aikido mají mnoho společného, se můžete přesvědčit v novém příspěvku na našem blogu, nazvaném Registr smluv a Liga výjimečných od Petra Leyera, právníka TI. Velmi inspirativní zamyšlení!

TI brání svobodu slova opozičních zastupitelů

30. 04. 2014

Po více než čtyřech letech Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl o tom, že Martin Valenta, někdejší opoziční zastupitel MČ Praha 3 nenese odpovědnost za škodu, kterou měl dle žalobce způsobit svým kritickým článkem o hospodaření MČ Praha 3.

Zpráva Transparency International upozorňuje na rizika korupce v institucích EU

24. 04. 2014

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu vydala Transparency International zprávu týkající se korupčních rizik v 10 institucích EU. Mezi tato rizika patří především absence pravidel lobbingu na úrovní EU a narůstající trend vyjednávání zákonů za zavřenými dveřmi.

Regulace hazardu ve Znojmě

24. 04. 2014

V pondělí 5. května organizuje TI veřejnou debatu na téma Regulace hazardu ve Znojmě. Jak již název debaty a obsazení panelu napovídá, setkání, na kterém vystoupí zástupce TI Vladan Brož, Martin Svoboda z občanského sdružení Občané proti hazardu a Jakub Krainer, organizátor referenda o regulaci hazardu ve Znojmě, bude věnováno možnostem regulace hazardu ve Znojmě pomocí místního referenda. Veřejná debata se koná 5. 5. od 17:30 v kině Svět ve Znojmě. Pozvánka je ke stažení zde

Služební zákon

23. 04. 2014

Vláda dnes projednávala podmínky pro vznik Generálního ředitelství státní služby. Na ČT 24 o tom diskutoval programový ředitel Transparency International Radim Bureš. 

Pozvánka na NGO market

19. 04. 2014

V pátek 25. 4. proběhne v Národní technické knihovně veletrh neziskovek, na kterém tentokrát nebude chybět ani Transparency international. Pokud se na tuto akci chystáte, zastavte se na stánku TI. Seznámíme vás s projekty a kauzami, na kterých nyní pracujeme. Od 11.00 do 14.00 se také budete moci poradit s právníkem. Těšíme se na setkání s vámi.

Jaké jsou limity boje za větší transparentnost?

18. 04. 2014

Forum Hospodářských novin srdečně zve na setkání věnované nové protikorupční legislativě, které se bude konat 23. 4. od 17 hodin v Hotelu Jalta. Hlavními řečníky budou Jan Farský (TOP 09) a Jan Chvojka (ČSSD). V panelu vystoupí také Radim Bureš, programový ředitel TI. Více informací najdete zde.

Zvrat v kauze Nepříliš čistá Cidlina?

17. 04. 2014

V kauze ČISTÁ CIDLINA, odhalující pozadí zadávacího řízení za cca 73 mil Kč, došlo konečně k výraznému posunu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil Vodohospodářské a obchodní společnosti, a.s., pokutu ve výši 1 milion korun. Jaké bude mít toto zatím nepravomocné rozhodnutí vliv na trestní oznámení TI v této kauze?

TI bude monitorovat EU volby. Foťte předvolební billboardy a monitorujte společně s TI

9. 04. 2014

Výsledky monitoringu financování loňských prezidentských a sněmovních volebních kampaní, který provedla Transparency International (TI) společně se sdružením Naši politici, jsou alarmující. TI bude proto bude monitorovat i nadcházející volby do Evropského parlamentu. Novinkou je využití mobilní a webové aplikace ZmapujTo.cz, přes kterou bude možné fotit předvolební billboardy. Nyní má veřejnost příležitost zapojit se do monitoringu předvolebních politických kampaní. Veškeré informace jsou na webu www.transparentnivolby.cz.

Výsledky monitoringu financování sněmovních kampaní

9. 04. 2014

Závěrečná zpráva z monitoringu financování loňských sněmovních volebních kampaní není potěšující. Upozorňuje na fakt, že transparentní účet neměly ve sněmovních volbách čtyři strany z devíti monitorovaných. Ani u těch, které jej měly, nebylo často možné zjistit reálné dárce a sponzory. 

Služební zákon bude znamenat radikální změnu

4. 04. 2014

Zákaz podnikání a aktivního výkonu funkcí v politických stranách, absolutní bezúhonnost, dodržování etických principů. To jsou jen některé požadavky, které budou muset splnit státní úředníci podle služebního zákona, o jehož finální podobě se nyní jedná. O dalších, velice konkrétních změnách si můžete přečíst na iDNES.cz v rozhovoru s Radimem Burešem, předním odborníkem na tuto problematiku a programovým ředitelem TI.

Justice proti korupci v Srbsku a v Česku

2. 04. 2014

V letošním roce byl zahájen projekt Justice proti korupci, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR. Partnerem projektu je pobočka Transparency International v Srbsku, která se dlouhodobě věnuje problematice korupce a jejího vyšetřování.  V loňském roce zpracovala analýzu všech legislativních protikorupčních nástrojů. Ze závěrů vyplývá, že tato pravidla nejsou v praxi uplatňována.

Pozvánka do divadla

1. 04. 2014

Mimořádně zajímavé představení na téma whistleblowing můžete zhlédnout v Divadle Ponec. Dnes a zítra zde vystupuje mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni s představením Informátoři. Více informací najdete na stránkách Divadla Ponec.

Proč je zákon o státní službě nezbytný

26. 03. 2014

V pátek 21. 3. 2014 obdržela TI vyjádření Odboru auditu a supervize Ministerstva zemědělství na výzvu TI k důslednému prověření výběrového řízení na pozici „Ředitel Krajského pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj“ pro podezření z politicky motivovaného a účelového systému obsazování vedoucích pozic ve státní správě v rámci Plzeňského kraje. Vše je údajně v pořádku.

TI bylo partnerem setkání o etice v podnikání

25. 03. 2014

V Senátu Parlamentu ČR se dnes setkaly významné manažerské osobnosti, aby diskutovaly, jak podnítit změnu v oblasti etiky v podnikání. Partenrem tohoto setkání byla Transparency International. Mezi panelisty vystoupili například senátorka Alena Gajdůšková, David Ondráčka, Sabina Slonková, šéfredaktorka Mladé fronty či Leoš Vrzalík, člen představenstva společnosti SKANSKA, a.s. Panel moderoval vydavatel Fleet sheetu Erik Best. V auditoriu se sešlo na 120 významných ředitelů společností operujících v ČR spolu se zástupci státní správy.

TI spolupořádala seminář o boji proti podvodům a korupci v EU fondech

21. 03. 2014

Dne 20. března 2014 se v Andel‘s Hotel konal seminář věnovaný boji proti podvodům a korupci při využívání evropských strukturálních a investičních fondů, který pořádala Evropská komise ve spolupráci s Transparency International – Česká republika, o.p.s. a Ministerstvem pro místní rozvoj.  Seminář zahájila ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Hovořilo se především o prevenci, ale také o využití elektronických nástrojů pro řízení rizik.

TI čelí žalobě Rittiga

19. 03. 2014

Ve středu 19. 3. se Městský soud v Praze zabýval žalobou Ivo Rittiga na protikorupční organizaci Transparency International (TI), která měla svým jednáním údajně poškodit jeho dobrou pověst.

Hlasujte pro Zákon a Paskvil roku 2013

14. 03. 2014

Do ankety Zákon roku 2013, do níž se pravidelně aktivně zapojují stovky významných firem z českého byznysu, jsou i letos nominovány právní předpisy přijaté v uplynulém kalendářním roce s významným dopadem na podnikatelské prostředí. Cílem ankety je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě právních předpisů. Pátý ročník prestižní ankety realizuje advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal ve spolupráci s Transparency International a dalšími partnery. Nominované zákony najdete na stránkách projektu.

V Berlíně byl odstartován dvouletý projekt věnovaný regulaci lobbingu

10. 03. 2014

Co je to lobbing? Kdo je lobbista? Jaká je role lobbingu v dnešní společnosti? Jak zprůhlednit lobbistické aktivity? Na tyto otázky se snaží odpovědět dvouletý projekt Evropské komise Lifting the Lid on Lobbying: Taking secrecy out of politics, který byl minulý týden zahájen v Berlíně za účasti 18 poboček Transparency International.

Korupční příběh zaujal studenty z Bohumína

5. 03. 2014

Transparency International se na pozvání Gymnázia Františka Živného v Bohumíně zúčastnila 4. března 2013 besedy se studenty posledních ročníků tohoto gymnázia na téma korupce a whistleblowing.

TI besedovala v Českém Těšíně

5. 03. 2014

V jazzclubu Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně se dne 4. března 2014 odehrála další ze série debat Transparency Internationalz cyklu Občan obce není ovce. Za příznačné, vzhledem k tématu besedy, lze považovat i samotné místo konání, jehož rekonstrukce byla hrazena z veřejných zdrojů spolufinancovaných z prostředků EU.

Pozvánka na festival Jeden svět

5. 03. 2014

Prachy v prachu, tak se jmenuje estonský film o divadelním souboru, který se rozhodne čelit celospolečenskému znechucení z tamní politické scény provokativním založením vlastní politické strany. Následuje příprava kampaně a ustavujícího sjezdu. Je to celé mystifikace, nebo vzniká skutečná politická strana? Více o filmu najdete zde. Po nedělní projekci /9. 3. od 17.30 ve Francouzském institutu/ proběhne debata s Davidem Ondráčkou, ředitelem Transparency International, o zdejší politické scéně, volbách a financování volebních kampaní u nás.

OVM o služebním zákonu

3. 03. 2014

Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl David Ondráčka, ředitel Transparency International. Řeč byla o korupci, o aktuálních kauzách a klientelistických skupinách, ale především o služebním zákonu, který by měl činnost těchto skupin významně omezit.

Rozhlasový spot TI získal Zlatou pecku 2013

28. 02. 2014

Rozhlasový spot z kampaně Jenom like nestačí získal ocenění v soutěži kreativní reklamy Metro Zlatá Pecka, kterou pořádá Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA MK). Kampaň pro TI připravila pro bono agentura Saatchi&Saatchi. Gratulujeme tvůrcům tohoto spotu a děkujeme za jejich špičkovou práci.

EU bojuje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti

23. 02. 2014

Dne 20. února 2014 hlasovali europoslanci pro ukončení utajovaného vlastnictví v EU. Transparency International vítá rozhodnutí přijaté dvěma parlamentními výbory, které ztíží využívání anonymních společností a fondů k legalizaci příjmů z trestné činnosti.

Radní Prahy 6 schválili nepotřebnou investici, která připravila občany této městské části o 99 mil. korun

20. 02. 2014

TI podala trestní oznámení na radní městské části Prahy 6, kteří v roce 2009 schválili tzv. investiční záměr společnosti Sneo, a.s., a související odkup akcií společnosti FIMOS, a.s. Kvůli tomuto odkupu přichází Praha 6 o téměř 99 mil. korun. Uváděným důvodem této investiční akce byla snaha o rychlé vyvázání se z dlouhodobého pronájmu střešovického areálu Na Dračkách, kde měly stát nové byty a prostředky z prodeje měly posloužit k řešení sociálních problémů na Praze 6. Pět let po uskutečnění odkupu však nedošlo ani k zahájení bytové výstavby.

Proč potřebujeme kvalitní zákon o státní službě

19. 02. 2014

I kvůli absenci zákona o státní službě byl dne 1. 2. 2014, v souladu s platnými právními předpisy, jmenován na post ředitele Krajského pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj Ing. Jiří Papež. Jeho jmenování přesto provází pochybnosti.

Mohla ČNB zabránit krachu kampeličky?

19. 02. 2014

Krach Metropolitního spořitelního družstva (MSD) si vyžádá více než 10 mld korun z fondu pojištění vkladů. Ještě před oficiálním krachem se však začaly objevovat informace, že ČNB tomu mohla zabránit, pokud by včas a řádně uplatnila své pravomoci.

Hyde Park s Davidem Ondráčkou

15. 02. 2014

Hostem pátečního pořadu Hyde Park na ČT 24 byl David Ondráčka, ředitel TI. Řeč byla o korupci, o Ivo Rittigovi a kauze DPP, kterou Transparency dlouhodobě sleduje, ale i o financování TI. Záznam celého pořadu najdete zde.

Větší transparentnost při nakládání s veřejným majetkem byla ústředním motivem debaty s místními občany na Praze 11

14. 02. 2014

V příjemných prostorách Chodovské tvrze proběhla dne 13. února diskuse TI s místními občany v rámci cyklu debat "Občan obce není ovce".

Kauza pražského dopravního podniku v průběhu času

14. 02. 2014

Odhalení kauzy předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik v listopadu 2011 stálo na začátku řetězu událostí, jejichž prozatím posledním vyvrcholením bylo zadržení Ivo Rittiga a jeho nejbližších spolupracovníků.

Policie zadržela Ivo Rittiga

13. 02. 2014

Policie ČR dnes zatkla a obvinila Ivo Rittiga a další 3 osoby v souvislosti s kauzou tisku jízdenek pro Dopravní podnik hl. m. Prahy. Na tuto kauzu Transparency International dlouhodobě a opakovaně upozorňovala, naposledy v pořadu Reportéři ČT loni v prosinci.
 

Věřím, že k obvinění kmotrů, kteří byli mocnými hráči v pozadí české politiky, nakonec dojde. My na špinavou hru pánů Janouška a Rittiga – a nejen jich – dlouhodobě konkrétně upozorňujeme a snažíme se být vyšetřovatelům nápomocní.

Zdroj: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/281160-david-ondracka-verejne-penize-uz-nesmi-utikat-do-danovych-raju

Věřím, že k obvinění kmotrů, kteří byli mocnými hráči v pozadí české politiky, nakonec dojde. My na špinavou hru pánů Janouška a Rittiga – a nejen jich – dlouhodobě konkrétně upozorňujeme a snažíme se být vyšetřovatelům nápomocní.

Zdroj: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/281160-david-ondracka-verejne-penize-uz-nesmi-utikat-do-danovych-raju

Finanční kontrola se v ČR moc nenosí

12. 02. 2014

Před třemi lety se právní poradna TI začala zabývat veřejnou zakázkou na demolici tělocvičny v Unhošti. Jednalo se o zakázku malého rozsahu, kde výběr dodavatele proběhl jaksi neformálně a zjednodušeně. Rozhodli jsme se ji zde popsat, protože velmi dobře ukazuje slabiny právních předpisů a jejich výkladu orgány činnými v trestním řízení při vyšetřování předražení veřejných zakázek, které je v České republice často skloňováno.

Konference Otvírejme radnice

9. 02. 2014

foto Rudolf SmetanaV sobotu 8. 2. se v Praze konala konference nazvaná Otvírejme radnice. Hovořilo se zde o otevřenosti radnic, o přístupu k informacím, místních zastupitelích i aktivních občanech. Pokud vás toto téma zajímá a neměli jste možnost se této akce účastnit, je pro vás zde připraven její záznam. Konferenci zorganizovala Katedra politologie VŠE a Fond Otakara Motejla. Partnerem byla Transparency International.

Pozvánka na veřejnou debatu v Praze 11

5. 02. 2014

Transparency International zve všechny zájemce na první ze série veřejných debat "Občan obce není ovce", věnovnou nakládání s městským majetkem, samosprávě a možnostem její kontroly a odpovědnosti představitelů samosprávy. Setkání se bude konat ve čtvrtek 13. února od 18.00 v Chodovské tvrzi. Více informací najdete v pozvánce.

Nová pravidla EU pro zadávání veřejných zakázek budou pro ČR výzvou

4. 02. 2014

Logo EurActiv.czModerní pravidla pro zadávání veřejných zakázek, která nyní vznikají v Bruselu, budou pro Českou republiku a její právní řád představovat velkou výzvu. O tom, jak tyto pravidla hodnotí odborníci, si můžete přečíst na webu EurActiv.cz.

Zpráva Evropské komise o korupci potvrzuje dlouhodobé priority Transparency International

3. 02. 2014

V boji proti korupci se musí Česká republika zaměřit zejména na profesionalizaci státní správy, zkvalitnění procesů veřejného zadávání, transparentnost financování politických stran a posílení nezávislosti státního zastupitelství.  Vyplývá to ze zprávy o korupci, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Tato doporučení zcela korespondují s požadavky Transparency International (TI).

Korupce jako parazit

28. 01. 2014

"Korupce není osudová a lze s ní něco dělat, " píše Ondřej Vondráček v knize Korupce jako parazit, jejíž je spoluautorem. Publikace obsahuje mimořádně jasný a srozumitelný popis korupce a boje proti ní formou 21 receptů. Její součástí je také protikorupční speciál. TI doporučuje!

Stanovisko Rekonstrukce státu k zákonům projednávaným na mimořádné schůzi sněmovny

21. 01. 2014

Rekonstrukce státu se ohrazuje proti účelovému tvrzení, že expresní projednávání "rekonstrukčních " zákonů vychází vstříc jejím požadavkům. U složitých norem, jako je zákon o státní službě, je krajně rizikové připravovat klíčové pasáže novely teprve pozměňovacími návrhy v parlamentních výborech.

Pozvánka na konferenci Otvírejme radnice

20. 01. 2014

Vencovskeho aula.JPG autor Martin LinhartKatedra politologie společně s Fondem Otakara Motejla si Vás dovolují pozvat na konferenci nazvanou Otvírejme radnice, která se bude konat v sobotu 8. 2. na VŠE. Na konferenci budeme společně hledat odpovědi na otázky Proč je na radnicích zavřeno? Co, jak a proč kromě dveří na radnicích otevírat? Jak se dostat na radnici a jak to „nezvorat“? Co dělat po volbách? a mnohé další. Partnerem konference je Transparency International ČR.

Kauza Vincentinum – další podrobnosti

13. 01. 2014

Pořad Reportéři ČT se tento týden vrátil ke kauze Vincentinum, na kterou v polovině loňského roku upozornila právě TI.

Krach největší kampeličky. Kdo nese zodpovědnost za nefunkční dohled ČNB?

8. 01. 2014

Jsme svědky krachu největší kampeličky, Metropolitního spořitelního družstva (MSD), kde Fond pojištění vkladů bude muset klientům vyplatit mnoho miliard korun.  Z dokumentů uveřejněných v insolvenčním rejstříku vyplývá, že kampelička poskytovala úvěry v řádu stovek miliónů na projekty, o kterých prakticky nic nevěděla.

TI upozorňuje na kauzu na Praze 6

7. 01. 2014

V pořadu Reportéři ČT rozkrývá Jiří Fiala kauzu velkorysého mnohamilionového odstupného za areál na Praze 6, ve kterém se však ani dnes nic neděje. Podívejte se.

PF 2014

21. 12. 2013

Vážení členové Klubu Transparency, přátelé a podporovatelé TI, přeji Vám jménem svým, ale i svých kolegů, poklidné prožití svátků vánočních a v novém roce mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.
David Ondráčka

TI hledá výzkumného pracovníka

20. 12. 2013

Transparency International Česká republika, o.p.s. vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice externího výzkumného pracovníka pro projekt Lifting the Lid on Lobbying: Taking secrecy out of politics in Europe.

Kauzy, kterým se věnujeme

18. 12. 2013

Tunely v Dopravním podniku - klikněte pro větší otázekPondělní pořad Reportéři ČT se věnoval dvěma kauzám, které TI dlouhodobě sleduje. První se týkala DPP a konkrétně tisku jízdenek. Stanislav Beránek, analytik TI, zde upozorňuje, že 17 haléřů z každé jízdenky odchází na účet neznámé firmy, sídlící na Panenských ostrovech. Opět zde padá jméno Ivo Rittiga. Druhá reportáž je věnována Liboru Grygárkovi, bývalému státnímu zástupci, proti němuž policie minulý týden zahájila trestní stíhání pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. "Jedná se významný krok v boji s organizovaným zločinem, s klientelistickými a korupčními strukturami," zdůrazňuje Stanislav Beránek.

Česká republika se připojila k Úmluvě OSN proti korupci

15. 12. 2013

Česká republika se stala 169. zemí, která se připojila k Úmluvě OSN proti korupci (UNCAC). Učinila tak 29. 11. 2013 jako předposlední členská země EU po osmi letech od přijetí Úmluvy.

Prokáže policie, kdo stojí za Amun.Re?

11. 12. 2013

autor: ŠJůVčera dalo Vrchní státní zastupitelství v Praze protikorupční policii pokyn k zahájení trestního řízení v kauze prodeje solárních elektráren Amun.Re firmě ČEZ. ÚOOZ pak v průběhu odpoledne zasahoval ve společnosti  ČEZ, kde si vyžádal příslušné dokumenty. V souvislosti s touto kauzou je zmiňována neadekvátní cena, kterou zaplatil ČEZ firmě Amun.Re a především nejasná majetková struktura této společnosti. V médiích je opakovaně zmiňován Ivo Rittig.

Web pro whistleblowery – příspěvek TI k Mezinárodnímu dni boje proti korupci

9. 12. 2013

Na pondělí 9. 12. připadá Mezinárodní den boje proti korupci. Toto datum ustanovila OSN při příležitosti schválení Úmluvy o boji proti korupci v roce 2005. Česko dohodu ratifikovalo po dlouhých osmi letech dne 29. listopadu 2013. I přes tento pozitivní signál, situace na poli boje proti korupci není dobrá. V hodnocení Indexu vnímání korupce se ČR nachází na 25. místě z celkem 31 evropských zemí. Transparency International chce přispět k jejímu zlepšení spuštěním webu pro whistleblowery na www.whistleblower.cz

Zástupci TI v Egyptě

8. 12. 2013

Ve dnech 4. - 8. prosince organizovala Transparency International spolu s partnerskou organizací AFTE (Association for Free Thought and Expression) v Káhiře závěrečný workshop projektu Cesta k právu - podpora protikorupčních aktivit v Egyptě, financovaném Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce - (TRANS).

Proti podvodům s prostředky evropských fondů

4. 12. 2013

Dne 3. prosince se v Bruselu konala konference o opatřeních proti korupci a podvodům v souvislosti s evropskými fondy. Jednalo o se o první konferenci na toto téma a na její organizaci se podílel DG Regio, Evropský úřad pro boj proti podvodů OLAF a Transparency International.

Index vnímání korupce /CPI/ Transparency International v roce 2013: v hodnocení 31 evropských zemí je Česká republika na 25. místě

3. 12. 2013

Transparency International (TI) dnes zveřejnila žebříček 177 zemí seřazených podle míry vnímané korupce ve veřejném sektoru. Podle vyjádření zástupců české pobočky TI je hodnocení České republiky odrazem neschopnosti dotahovat klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy.

2. transparentní večírek

29. 11. 2013

Ve čtvrtek 28. 11. se v pražské Galerii Leica konal 2. transparentní večírek Klubu Transparency. Cílem tohoto neformálního setkání bylo seznámit hosty s činností TI a poděkovat jim za jejich finanční a morální podporu. Mezi pozvanými byli především členové Klubu Transparency, příznivci a dlouholetí podporovatelé Transparency International. Zátiší Catering Group, VIP člen Klubu Transparency,  ZDARMA dodal vynikající občerstvení. Nemohla chybět ani tradiční zábavná show Standy Beránka, nazvaná Pražské péčko podruhé.

Transparentnost veřejných zakázek se znovu rapidně sníží

27. 11. 2013

Poslanci na své první schůzi budou projednávat zákonné opatření Senátu ČR k novelizaci zákona o veřejných zakázkách. Senátoři však nad rámec původně plánovaných změn, které navrhla vláda, schválili také zvýšení limitů pro zakázky malého rozsahu na úroveň 2 a 6 mil. Kč, tedy na úroveň před rokem 2012. Vzhledem k tomu, že zákonné opatření zároveň obsahuje několik dalších změn, bez kterých by se systém veřejných zakázek od 1. 1. 2014 dostal do vážných problémů, poslanci budou muset zákonné opatření jako celek schválit. Transparentnost zakázek se tak od ledna 2014 znovu rapidně sníží.

David Ondráčka ministrem vnitra?

25. 11. 2013

Jako jeden z možných kandidátů na post ministra vnitra je od včera zmiňován i David Ondráčka, ředitel Transparency International Česká republika. "Celá ta věc je hodně předčasná a beru ji jako jednu z variant" říka David Ondráčka v rozhovoru pro iDNES.cz. Součástí článku je i anketní otázka: "Byl by David Ondráčka dobrým ministrem vnitra?" Téměř 90 % anketovaných je přesvědčeno, že ano. TI si to myslí také.

Byznys založený na státních příspěvcích nevidomým?

22. 11. 2013

V lednu 2013 se na právní poradnu TI obrátili osoby s těžkým zrakovým postižením, které si stěžovaly na praktiky společnosti BRAILCOM, o.p.s. Tato společnost nabízí vyřízení finančního příspěvku od státu a dodání zvláštní pomůcky, aniž by nevidomí museli hradit jinak povinnou spoluúčast ve výši 10 % ceny pomůcky.  Pomůcky, které tato společnost dodává, jsou však oproti průměru předražené, někdy i, jak uvedli klienti TI, o 100 %. Tratí na tom stát, ale i zrakově postižení.

Transparency International hledá asistenta/asistentku kanceláře

15. 11. 2013

Pokud pracovitost, pečlivost, spolehlivost, sympatické vystupování, psychická odolnost a chuť podílet se na boji proti korupci jsou vám vlastní, pak hledáme právě Vás! Náplní Vaší práce bude administrativní podpora týmu a projektů.

Českobudějovičtí studenti diskutovali o korupci

13. 11. 2013

Transparency International se na pozvání Gymnázia Česká a olympijských naději v Českých Budějovicích zúčastnila 12. listopadu 2013 besedy se studenty posledních ročníků tohoto gymnázia na téma korupce a whistleblowing.

Klub Transparency, největší dárcovský klub na podporu boje proti korupci, má 150 členů. DĚKUJEME!

11. 11. 2013

„Těší mě, že jsem 150. členem Klubu Transparency International, protože to znamená, že nejméně dalších 149 lidi se zajímá o veřejné dění u nás. :-) Jistě jich je mnohem více. Tuto organizaci jsem se rozhodl podporovat proto, že se domnívám, že boj za transparentní veřejný prostor patři mezi ty nejaktualnější problémy u nás. Transparency International mě přesvědčila, že ví, jak na to. “ napsal Pavel Š.

20 let TI – 20 let boje proti korupci

8. 11. 2013

lead imageMezinárodní konferencí nazvanou „O transparentnosti“ oslavila 8. 11. v Berlíně 20 let od svého založení celosvětová organizace Transparency Internatinal. Při této příležitosti byly také uděleny ceny Integrity Awards 2013.

Nepříliš čistá Cidlina

6. 11. 2013

Dnes podala TI trestní oznámení ve věci podezření ze spáchání trestného činu krajskému státnímu zastupitelství v Hradci Králové v kauze Čistá Cidlina. O co se jedná?

Právní ochrana whistleblowerů v ČR je nedostatečná

5. 11. 2013

Berlínský sekretariát Transparency International dnes zveřejnil dlouho očekávanou zprávu o přiměřenosti zákonů na ochranu whistleblowerů (oznamovatelů) ve veřejném i soukromém sektoru v jednotlivých členských státech Evropské unie. Zpráva hodnotí celkem 27 zemí. Pouze čyři z nich - Lucembursko, Rumunsko, Slovinsko a Spojené království (UK) - mají vytvořen právní rámec, poskytující  whistleblowerům poměrně rozsáhlou právní ochranu. Česká republika se řadí mezi evropské země s částečnou právní ochranou oznamovatelů. Prvním krokem ke zlepšení by měla být novela antidiskriminačního zákona. Autorem zprávy o situaci whistleblowerů v ČR je česká pobočka TI.

Transparentní financování politických stran - jaké změny jsou potřeba?

30. 10. 2013

Obálka 21 / 2013Jak jsou nyní  financovány politické strany a jaké by měly být hlavní směry zlepšení současného stavu si můžete přečíst na stránkách nejnovějšího čísla časopisu Veřejná správa. Autory článku jsou Magdalena Klimešová a Radim Bureš.

Rekonstrukce státu vyhrála volby. Pro protikorupční zákony máme "ústavní většinu"

27. 10. 2013

Přes 140 poslanců, kteří zasednou v nové sněmovně, se zavázalo k podpoře konkrétních protikorupčních zákonů. Rekonstrukce státu bylo hlavní téma vítězné ČSSD z úst Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše za ANO. Rekonstrukce státu nabízí všem stranám, které zasednou v parlamentu, maximální možnou spolupráci na rychlém prosazení potřebných zákonů.

Kroužkujte proti korupci!

24. 10. 2013

Do začátku voleb sice zbývají už jen hodiny, ale stále se s pomocí kroužkovacího letáku můžete přesvědčit, zda na předních místech volebního lístku vaší strany jsou kandidáti, kterým stejně jako vám vadí korupce a kteří, pokud budou zvoleni, zvednou ruku za protikorupční zákony. Více informací najdete zde

KOPS je hodnocen velice pozitivně

23. 10. 2013

 IMG501.jpgKurzy občanské protikorupční sebeobrany byly prezentovány jako úspěšný projekt na Výroční konferenci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, která proběhla za účasti zástupců Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Ministerstva pro místní rozvoj, zástupců krajských úřadů, ředitelů škol a školských zařízení a dalších hostů v pražském hotelu Don Giovanni.

4ETIKA: Pomůže soutěž vrátit etiku zpět do běžného života?

23. 10. 2013

Společnost Skanska a Transparency International ČR společně vyhlašují další ročník soutěže 4ETIKA, jejímž cílem je omezování korupce a zlepšení společenského a podnikatelského klimatu v naší zemi. Do soutěže se může zapojit občan České republiky či skupina občanů České republiky, kteří mají nápad, jak etické jednání prosadit v každodenním životě. Soutěž 4ETIKA nabízí prostor těm, kterým není lhostejný současný stav naší společnosti! Více informací o projektu najdete zde. Zapojíte se i vy?

Transparency International pomáhala řešit problémy ve Smržicích

22. 10. 2013

V obci Smržice u Prostějova vytváří nový územní plán.  Některé změny v účelovém určení pozemků, které nový územní plán přináší, však v této obci jitří značné emoce. Na právní poradnu Transparency International se z tohoto důvodu obrátilo hned několik místních občanů s podněty týkajícími se situace v obci a dotazy na možnosti právního řešení. Proto pracovníci právní poradny TI vyrazili do Smržic na setkání s místními občany s cílem  představit jim právní nástroje, které mohou využít na obranu svých práv.

Už Vám dorazily BLABLA noviny?

21. 10. 2013

Fotka: Den R je tady. Dnes a zítra by vám měly přijít do schránek naše kroužkovací BLABLA noviny! Tedy konkrétně: měly by dorazit do cca 3 950 000 domácností - chybí nejmenší obce pod 100 obyvatel, cosi s názvem "nedobytné vchody" a problémy můžou být také se schránkami "Nechci reklamu". Pište nám, komu už dorazily, zejména v Praze, ať si to může přijet natočit televize. Jak víte, s neadresnou distribucí bývá problém, ale distribuci zkontroluje na osmi náhodných místech firma Fresh Revolution a smluvně máme nastavena penále, tak snad to klapne! Pokud vám i přesto noviny nedorazí, vytiskněte si je na www.blablanevolim.czDen R(ekonstrukce státu) je tady. Dnes nebo zítra by vám měly přijít do schránek kroužkovací BLABLA noviny! Tedy konkrétně: měly by dorazit do cca 3 950 000 domácností - chybí nejmenší obce pod 100 obyvatel, "nedobytné vchody" a problémy můžou být také se schránkami "Nechci reklamu". Pište nám, komu už dorazily, zejména v Praze.

Monitoring financování volebních kampaní: Jen do médií proteče stranickými účty nejméně 134 mil. korun

17. 10. 2013

Týden před sněmovními volbami vydává protikorupční organizace Transparency International - Česká republika (TI) závěrečné hodnocení monitoringu financování volebních kampaní jednotlivých stran. Z výsledků vyniká, že řada stran pochopila, že větší transparentnost jim může pomoci v boji o voliče. Zřizují transparentní účty, otevřeně informují o svých dárcích a volebních týmech. Začínají pozvolna uveřejňovat jména agentur, které pro ně kampaň připravují. O známku z transparentnosti usilují i další strany s volebními preferencemi pod 5 % /Piráti a SSD/.

Pod protikorupční zákony se podepsalo přes 1500 kandidátů

15. 10. 2013

Dosavadní největší občanská lobbistická iniciativa Rekonstrukce státu zaznamenala v předvolební době značný úspěch. Pod podporu 8 klíčových protikorupčních zákonů se v rámci kampaně Bla bla nevolím podepsalo 1517 kandidátu (z celkového počtu 5923) ze všech relevantních kandidujících stran, včetně všech stran s šancí dostat se do sněmovny a jejich krajských lídrů. Z hodnocení stran vyplývá, že na prosazení zákonů panuje všeobecná shoda. Šance na brzké prosazení protikorupčních zákonů je tak asi největší v historii, pokud podepsaný závazek zváží voliči při volbách.

Mnoho zemí, včetně České republiky, stále zavírá oči před uplácením v zemích, do kterých vyváží

14. 10. 2013

Publication cover imagePouze jedna pětina zemí OECD dodržuje Úmluvu o boji s podplácením veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích. Česká republika spadá do skupiny dvacítky zemí, které dělají jen velmi málo pro to, aby firmy a jejich zástupci nesli zodpovědnost za uplácení cizích vlád. Dalšími zeměmi, které jsou na tom podobně, jsou Brazílie, Japonsko, Jižní Korea a Nizozemí.

TI: Audit prezidentských voleb je nedůvěryhodný

9. 10. 2013

Mandátový a imunitní výbor Senátu PČR včera zveřejnil výsledky auditu financování kampaní prezidentských kandidátů. Senátor Oberfalzer konstatoval, že zjištěná pochybení jsou pouze formálního charakteru a že nebylo možné očekávat více. Audit tak bohužel nijak nepřispěl k větší transparentnosti financování předvolebních kampaní. Hloubka auditu odpovídá dumpingové ceně a obchodnímu pozadí společnosti APOGEO Audit s.r.o., která jej prováděla.

Nejméně 153 mld. Kč z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů a anonymních firem

8. 10. 2013

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun.  Z evropských fondů získaly více než šest miliard korun, z čehož doposud vyčerpaly přes 3,3 miliardy korun. Anonymní společnosti zvítězily ve veřejných zakázkách za celkových 38,5 miliard korun, z evropských fondů získaly  8,7 miliardy korun a vyčerpaly necelých pět miliard korun. Z veřejných prostředků tak do firem z daňových rájů a anonymních společností za posledních pět proteklo nejméně 200 miliard korun. Zhruba jedno procento z analyzovaných firem má propojení na politicky aktivní osoby. Informace vyplývají ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnost Bisnode.

Veřejné peníze v ráji

7. 10. 2013

Daňové ráje, transparentnost firem soutěžících v tendrech a důvody odchodu firem do daňových rájů byly jedním z hlavních témat nedělních Otázek Václava Moravce. Hostem OVM byl také David Ondráčka, konkrétní kauzy komentovali Stanislav Beránek a Jiří Fiala z TI. Celý pořad můžete zhlédnout zde

Transparency International: Ochota politických stran zveřejňovat podrobnější informace o financování svých volebních kampaní je minimální

2. 10. 2013

Chybějící pravidla pro kontrolu financování politických stran jsou hlavním důvodem, proč se Transparency International a sdružení Naši politici rozhodly monitorovat financování volebních kampaní i v nadcházejících, sněmovních volbách. První kolo hodnocení ukazuje, že relevantní strany lze rozdělit do tří skupin. Minimum informací poskytují SPOZ a Úsvit přímé demokracie. Částečně lépe jsou na tom KSČM, ODS a KDU-ČSL. Výsledky TOP 09, SZ, ČSSD a Ano 2011 řadí tyto strany do nejlépe hodnocené skupiny. Celkově však platí, že drtivá většina monitorovaných stran se k financování svých volebních kampaní vyjadřuje jen velmi obecně a řada důležitých informací je veřejnosti utajována. Více na http://www.transparentnivolby.cz/snemovna2013/.

Lídři nejsilnějších stran se přihlásili k Rekonstrukci státu

27. 09. 2013

Kampaň Bla bla nevolím zaznamenala úspěch v tlaku na přední české politiky. Iniciativu za urychlené povolební přijetí protikorupčních zákonů už podpořili lídři několika stran. Naposledy ve středu odpoledne šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Již dříve podpis připojil lídr TOP09 Karel Schwarzenberg, za KDU Pavel Bělobrádek, z hnutí ANO Věra Jourová, z KSČM Jiří Dolejš. Závazek také podepsal Ondřej Liška za Zelené, Ivan Bartoš z Pirátů a Jan Korytář za Změnu. Kdo závazek přijal, bude Rekonstrukce státu informovat na webové stránce www.blablanevolim.cz, skrze mediální partnery a noviny.

Kurz občanské protikorupční sebeobrany v Liberci

24. 09. 2013

Chcete vědět, co dělat, když se setkáte s korupcí? Je lepší oslovit policii nebo média? Jak vystoupit proti korupci a neohrozit sebe ani rodinu? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví Radim Bureš, programový ředitel TI a Radka Pavlišová, vedoucí právní poradny, na Kurzu občanské protikorupční sebeobrany, který se koná v Liberci, ve středu 25. 9. od 17.00.

Debata s Transparency International o zadlužení Liberce zaplnila velký sál

20. 09. 2013

Do posledního místa zaplněný velký sál Krajské vědecké knihovny v Liberci byl svědkem veřejné debaty, kterou na téma zadlužení města uspořádala Transparency International ve spolupráci s místními občanskými sdruženími – o.s. Čmelák-SPP, Je čas nemlčet a o.s. „D“. Mluvilo se o minulém vývoji, aktuálním stavu a možné budoucností městského dluhu. Zmíněny byly také podobné  pražské kauzy. V závěru večera proběhla neobyčejně konstruktivní diskuze.

Vítejte na stránkách projektu Transparentní volby

18. 09. 2013

Dnes byly spuštěny webové stránky projektu Transparentní volby, který si klade za cíl monitorovat volební kampaně  jednotlivých politických stran a hnutí ve sněmovních volbách 2013. Najdete je na adrese http://www.transparentnivolby.cz/snemovna2013/

Transparency International: Český resort obrany je ohrožen střední mírou korupce

18. 09. 2013

Britská Transparency International (TI) dnes zveřejnila celosvětovou studii o stavu korupce v sektoru obrany a bezpečnosti nazvanou „Watchdog? Kvalita legislativního dohledu nad obranou v 82 zemích“, ze které vyplývá, že český resort obrany a bezpečnosti se v celosvětovém měřítku nachází v pásmu zemí se středním rizikem korupce, stejně jako Maďarsko, Argentina, Itálie, Mexiko, Ukrajina a dalších devět zemí.

Je třeba podporovat sílu a nezávislost institucí

16. 09. 2013

 RozVeřejná správa.jpghovor s Radimem Burešem, programovým ředitelem TI, o korupci, o zákonu o státním zastupitelstvu, o dlouhodobém monitorování korupčních případů a také o tom, co můžeme každý z nás udělat pro lepší prostředí bez korupce si můžete přečist zde

TOP09 i ČSSD už jednají o protikorupčních opatřeních Rekonstrukce státu

12. 09. 2013

http://www.rekonstrukcestatu.cz/static/img/teaser.pngAktuální kampaň Rekonstrukce státu „Bla bla nevolím“ má už první podporovatele z řad bývalých poslanců. Oficiální prohlášení o spolupráci zaslala Česká strana sociálně demokratická. Rekonstrukce státu věří, že jasnou podporu protikorupčním zákonům zašle postupně maximum kandidátů.

Lesy ČR neuhlídaly své IT zakázky

10. 09. 2013

TI podala trestní oznámení na Lesy ČR ve věci IT zakázek ohledně migrací webů, které měla realizovat společnost dynn, a.s.
TI podala podnět k zahájení trestního stíhání ve věci podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, odhadovaná škoda je minimálně 3 milióny Kč. Více si můžete přečíst v  Českých novinách.

Transparency International v Liberci nejen o městském dluhu

9. 09. 2013

Víte, že je Liberec nejzadluženějším městem v celé republice? Zajímá Vás, jak a proč se to mohlo stát a zda tomu bylo vždy? Které konkrétní kauzy a politické kroky k tomuto stavu přispěly a jaké existují scénáře do budoucna? Na tyto i jiné otázky budou 18. září od 17 hodin občanům Liberce odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů na veřejné debatě v krajské vědecké knihovně.

TI byla hostem Hyde Parku

5. 09. 2013

Hyde Park ČT24O korupci, klientelistických sítích, ale i o kampani Rekonstrukce státu nazvané Bla, bla nevolím mluvil v pořadu Hyde Park Stanislav Beránek, projektový vedoucí Analytického oddělení Transparency International. Pořad můžete zhlédnout na webu ČT.

Startuje kampaň „Bla bla nevolím“

4. 09. 2013

Sliby chybyRekonstrukce státu, iniciativa dvaceti protikorupčních organizací, dnes startuje kampaň „Bla bla nevolím“. Jejím cílem je mobilizace voličů a prosazení klíčových zákonů proti systémové politické korupci.

Sněmovna nestihla klíčové protikorupční reformy

28. 08. 2013

Končící Poslanecká sněmovna stihla ve svém období jen zlomek opatření proti systémové korupci v ČR. Množství rozjednaných protikorupčních zákonů díky zdržování padá pod stůl. Poslanci na jedné straně zrušili doživotní imunitu, anonymní akcie a tzv. losovačky veřejných zakázek, ale 5 závažnějších protikorupčních reforem se kvůli liknavosti vlády i zdržování poslanců odsouvá na další volební období.

Máte zajímavou aplikaci, která využívá otevřená data? Přihlašte ji do soutěže Společně otevíráme data!

22. 08. 2013

Společně otevíráme data - to je název soutěže o společensky nejpřínosnější aplikace využívající otevřená data, kterou organizuje Fond Otakara Motejla. Data jsou surovinou 21. století, jejíž potenciál oproti jiným zemím ve světě je u nás téměř nevyužíván. Pojďme to změnit a zlepšit služby pro nás všechny! www.otevrenadata.cz

Vyzýváme senátory, aby neotáleli a urychleně dokončili kontrolu vyúčtování prezidentské kampaně

14. 08. 2013

Transparency International a Naši politici vyzývají Senát PČR, aby dokončil audit financování prezidentských kampaní jednotlivých kandidátů a co nejdříve zveřejnil výsledky tohoto auditu. Nutnost urychleně vykonat tento audit ještě zdůrazňuje skutečnost, že někteří prezidentští kandidáti zřejmě porušili povinnosti v souvislosti s účetnictvím, které jim plynou ze zákona o volbě prezidenta.

Transparency International a Naši politici s podporou Fondu Otakara Motejla a OSI chystají monitoring financování sněmovních voleb

13. 08. 2013

TI a Naši politici s podporou Fondu Otakara Motejla a Nadace Open Society Institute  chystají monitoring financování sněmovních voleb, ať už předčasných nebo v řádném termínu. Všechny informace o projektu budou po vyhlášení termínu voleb průběžně uváděny na stránkách www.transparentnivolby.cz a www.nasipolitici.cz

Příběh o korupci

8. 08. 2013

V rámci projektu  Kurzy občanské protikorupční sebeobrany vznikl gamebook /textová hra/ o tom, jak snadné je zaplést se do „korupční sítě“.  Seznamte se s jedním  obyčejným korupčním příběhem, s jakým se v naší zemi můžete občas setkat a kde stejně jako v životě máte osud ve svých rukou.
Přejeme příjemné čtení a dobrou volbu v příběhu i ve skutečném životě.

Snowden obdržel cenu v Německu

7. 08. 2013

Transparency International - Německo udělila whistleblowerskou cenu Edwardu Snowdenovi. Jeho kontroverzní čin vyvolává velké emoce v USA, ale také v Evropě, kde otevřel otázku odposlechů občanů EU. Důvody udělení této ceny zde.

Transparency International spustilo FB aplikaci Korupční TOP 6.

5. 08. 2013

Rath, Janoušek & Bém, Ivan Horník,... Podívejte se, jak si stojí 6 nejhorších korupčních kauz v ČR. Kterou kauzu považujete Vy za nejhorší? Hlasujte na Korupční TOP 6!

Další novela zákona o veřejných zakázkách, vzdá se vláda původních ambicí?

31. 07. 2013

Dnes Vláda ČR projednala návrh novely zákona o veřejných zakázkách, jejímž předkladatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle předkladatele jde o nutnou technickou novelu, bez které se systém veřejných zakázek od roku 2014 může dostat do problémů. Novela bohužel obsahuje i návrhy na odložení nebo úplné zrušení některých institutů, které měly zaručit lepší předběžnou kontrolu velkých zakázek a zvýšit profesionalitu zadavatelů zakázek. 

Transparency International hledá schopného fundraisera

22. 07. 2013

Transparency International, jedna z nejvlivnějších nevládních organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování, hledá schopného fundraisera.

Tejc a Pospíšil v OVM: Chceme zničit zákon o zveřejňování smluv

15. 07. 2013

Ve včerejších Otázkách Václava Moravce se opět projevila stará známá opoziční smlouva. Předseda klubu poslanců ČSSD, Jeroným Tejc, si notoval s bývalým ministrem spravedlnosti, Jiřím Pospíšilem (ODS), jak společně "vypreparují" zákon o povinném zveřejňování smluv. Dvě největší strany z opačných částí politického spektra tak opět potvrzují, že když je třeba bojovat proti transparentnosti, naleznou společnou řeč.

Trestního oznámení ani jiných podnětů od pana Okamury se neobáváme

11. 07. 2013

Transparency International (TI) jednoznačně odmítá nepodložené útoky senátora Okamury na naši organizaci. Bereme je jako útok nejen na TI a všechny naše partnery a podporovatele, ale i na celý boj proti korupci v České republice. Nedůstojný a společensky nebezpečný krok senátora Okamury podobající se rétorice používané vůči TI v totalitních státech, je jasně motivován cílenou pomstou za nelichotivé vysvědčení otevřenosti financování prezidentské kampaně, které však senátor Okamura sám zapříčinil neposkytováním informací veřejnosti. 

Jenom like nestačí v éteru

9. 07. 2013

Součástí kampaně nazvané Jenom like nestačí je nyní i rozhlasový spot, který můžete slyšet na Radiu 1 nebo se s ním seznámit přímo zde.  Pokud se Vám líbí, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a hlavně podívat se, jak lze podpořit boj proti korupci! Děkujeme!

Co ukázal výzkum Globální barometr korupce?

9. 07. 2013

Korupci ve veřejném sektoru považuje v České republice za závažný či velmi závažný problém 83 % respondentů v reprezentativním výzkumu, který zpracovala nevládní organizace Transparency International (TI). Že korupce v ČR v posledních dvou letech vzrostla, se domnívá 57% respondentů. Z veřejných služeb se úplatky nejvíce dávaly ve zdravotnictví.

Výroční zpráva 2012

4. 07. 2013

Výroční zpráva Transparency International za rok 2012, kterou jsme začali psát v březnu a kterou jsme mnohokrát předělávali a opravovali, je konečně dopsána a vytištěna. A jelikož naše úspěchy jsou i Vašimi úspěchy, skromně doufáme, že Vás zaujme.

Jenom like nestačí

3. 07. 2013

Cílem nové kampaně TI  je připomenout, že pokud se politici - nejen ti v parlamentu, ale i starostové malých obcí -  budou setkávat s nečinností veřejnosti, s přesvědčením, že s korupcí nemá smysl bojovat a že jednotlivec nic nezmění, tak se skutečně nic nezmění.

Ale naše 54. příčka na celosvětovém žebříčku zemí s nejvyšší korupcí je alarmující.  Na to Jenom LIKE nestačí. Pojďte s tím udělat něco víc. Přidejte se k protikorupčním snahám Transparency International, přihlašte se k odběru Zpravodaje TI, připojte se ke Klubu Transparency International!

Ukrajinská Transparency International zjišťovala, jak to vypadá s veřejnými zakázkami u nás

1. 07. 2013

V rámci projektu Minimální pravidla transparentnosti veřejných zakázek realizovaného Transparency International Česká republika na Ukrajině  s podporou Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky se ve dnech 25.-30.6.2013 uskutečnil studijní pobyt zástupců partnerské organizace – Transparency International Ukrajina a vedoucích pracovníků odborů veřejných zakázek tří pilotních měst, v nichž se projekt realizuje.

ČSN šitá na míru?

27. 06. 2013

Transparency International /TI/ již delší dobu sleduje problematiku tvorby Českých technických norem (ČSN), přičemž zjistila, že do přípravy těchto norem mohou zasahovat různé vlivy, které ne vždy mají jako prioritu pouze odborné hledisko.

Korupční chobotnice zasažena. Stále ale ničí Česko

25. 06. 2013

"Ze studie Transparency International vyplývá, že práce státních zastupitelství a policie se výrazně zlepšila. Politické strany však zůstávají zvláštním druhem podnikání" píše Robert Břešťan v článku nazvaném Korupční chobotnice zasažena. Stále ale ničí Česko. Materiál je součástí  Ekonomu č. 25, který lze koupit u dobrých prodejců do středy 26. 6. včetně. Celý text najdete exkluzivně také zde.

Stanovisko Transparency International k trestněprávním aspektům politické korupce a tzv. politických trafik

24. 06. 2013

Transparency International (dále jen „TI“) reaguje tímto stanoviskem na množící výklady trestněprávní roviny přidělování postů ve veřejné správě jako protislužby. TI zastává názor, že nelze jednoduše vyjmout politické rozhodnutí z působnosti trestního práva a že záleží na posouzení okolností konkrétního případu. Trestněprávní odpovědnost tedy není rozhodně vyloučena.

Veřejná debata Transparency International v Opavě upozornila na důležitost zveřejňování informací pro úspěšné zapojení občanů

20. 06. 2013

Veřejná debata Transparency International v Opavě upozornila na důležitost zveřejňování informací pro úspěšné zapojení občanůNa debatě, která se konala 18. 6. 2013 v opavském Obecním domě, se v horkém úterním odpoledni sešla více než třicítka občanů. Debata s podtitulem „Veřejné zakázky a nakládání s veřejným majetkem v Opavě“ se věnovala citlivým kauzám města a hledala nástroje, jak jim v budoucnu předejít větší občanskou aktivitou.

Bez protikorupčních reforem se bude politická krize opakovat

18. 06. 2013

Podle protikorupčních organizací musí být hlavní prioritou nové vlády přijetí protikorupčních reforem, aby se současná politická krize nemohla opakovat. Varují také, že bez urychleného přijetí zákona o státním zastupitelství hrozí vyšetřovatelům, že se opět ocitnou pod politickými tlaky.

Několik pohledů na současnou kauzu

17. 06. 2013

Poslední události spojené s masivní policejní „realizací“ v minulém týdnu, která měla za následek odstoupení premiéra Nečase  bude jistě ještě dlouho studováno, komentováno a možná bude mít i další pokračování. V tuto chvíli je však nutné zdůraznit několik zásadních bodů.

 

Transparency International se Martinu Dvořákovi omlouvat nemusí

17. 06. 2013

Za necelou hodinu vynesl Městský soud v Praze zamítavý rozsudek ve věci zásahu do osobních práv Martina Dvořáka a Ivo Štiky, bývalých vysokých manažerů DPP.  Žalovali Transparency International /TI/  za výrok „v DPP šlo o nestandardní obchody“, který v pořadu z cyklu Reportéři ČT nazvaném Kauza předražených jízdenek II pronesl Stanislav Beránek, projektový vedoucí TI.  

Zástupci černohorské justice a ministerstva spravedlnosti navštívili pracovně Prahu

12. 06. 2013

První týden v červnu zorganizovala Transparency International ve spolupráci s Rozvojovým fondem OSN výměnu zkušeností představitelů černohorského ministerstva spravedlnosti a zástupců justice s jejich českými protějšky. Jednalo se již o druhý projekt podobného typu.

Transparency International nad problémy města a občanským životem v Opavě

11. 06. 2013

Transparency International a příbramští aktivisté k otázce veřejného majetku a nakládání s nímVíte, jak to bylo se severním obchvatem Opavy? Zajímá Vás, zda město postupovalo správně ve vztahu k obchodnímu centru Slezanka? Postupovala a postupuje radnice vždy podle práva a má ke všem občanům rovný přístup? Na tyto a mnoho dalších otázek budou 18. června občanům Opavy odpovídat zástupci Transparency International, místních aktivistů i politiků, na veřejné debatě v opavském Obecním domě.

Nejkrásnější zákon: Počítadlo před sněmovnou to poslancům sečte.

11. 06. 2013

Rekonstrukce státu dnes nainstalovala naproti sněmovně velké počitadlo, kde každá kulička představuje jednoho poslance (seznam politiků níže). Počítadlo počítá, kolik je průběžně hlasů k zákonu o registru smluv. Počítadlo bude před sněmovnou až do září, kdy se o zákonu bude ve sněmovně hlasovat. Každý týden bude aktualizováno. Počítadlo bude během pár dnů spuštěno i na internetových stránkách www.nejkrasnejsizakon.cz.

Transparency International - Česká republika hledá právníka/právničku

10. 06. 2013

Transparency International - Česká republika, o.p.s. nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je snižovat míru korupce v ČR, nabízí právníkovi, i čerstvému absolventovi, se zájmem o veřejné právo práci na plný úvazek.

Ukradení státu v přímém přenosu

10. 06. 2013

Média přinesla informaci, že v Senátu se chystá zvolení Miloslava Vlčka na post inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů. Komentují to jako „lukrativní trafiku“, uvádějí „nárok na 79 tisíc měsíčně plus náhrady na reprezentaci, stravování a dopravu, které se mohou vyšplhat k 16 tisícům". I když je to pravda, musíme upozornit, že příjmy a další výhody nás na této věci zajímají nejméně, protože ve skutečnosti jde o věc mnohem horší.

Potřebujeme stínovou radnici. K tomuto závěru dospěli účastníci veřejné debaty v Příbrami, kterou pořádalo TI a SOS Příbram

5. 06. 2013

Prodej I. polikliniky a stav městských sportovišť byly klíčovými tématy zajímavé a místy i dramatické veřejné diskuse, která se uskutečnila v Příbrami v úterý 4. června za účasti více než 60  občanů. 

Návrh zákona o státních úřednících je děravý jako cedník, ČR může stát až 99 miliard. Vláda se vrátí k jeho projednávání 12. 6.

4. 06. 2013

Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení. Odměňování úředníků je ponecháno libovůli nadřízeného. Nárůst finančních prostředků na platy úředníků může být až 99 mld. Taková „pozitiva“ přináší návrh zákona o státních úřednících, který začala vláda projednávat  29. 5.  Rekonstrukce státu již před několika týdny zaslala všem ministrům výzvu, ať zákon odmítnou. Řešením je uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon.

Proč je třeba schválit nový zákon o státním zastupitelství

29. 05. 2013

Transparency International vítá, že vláda dnes schválila nový zákon o státním zastupitelství. Vzniká tak reálná šance na získání efektivního nástroje pro vyšetřování závažné korupce.

 

Transparency International a příbramští aktivisté k otázce veřejného majetku a nakládání s ním

28. 05. 2013

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Pribramske_Hradcany.jpg/254px-Pribramske_Hradcany.jpgByl prodej První polikliniky, který vyvolal tolik emocí, posledním svého druhu? Kolik stálo v Příbrami náměstí a nešlo jej opravit levněji? Proč v Příbrami chátrají tradiční sportoviště? Jaké má město vlastně priority v oblasti městského majetku a postupuje radnice vůči svým občanům dostatečně otevřeně? Na tyto i spousty dalších otázek budou 4. června od 17 hodin občanům města Příbram odpovídat zástupci Transparency International, místních aktivistů i politiků na veřejné debatě v Malé scéně příbramského divadla.

Justiční fórum 2013: Boj o právní stát

24. 05. 2013

22.05.2013Ve středu 22. května 2013 se v Senátu konalo Justiční fórum 2013, v pořadí již čtvrtá velká konference pořádaná Transparency International k problematice fungování justice v ČR. Spolupořadatelem akce byla 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Hlavním tématem byla příprava zákona o státním zastupitelství, který v tuto chvíli prochází legislativním procesem.

Pomáháme rozvíjet protikorupční aktivity v Egyptě

20. 05. 2013

Ve dnech 13. - 16. května zorganizovala TI protikorupční workshop v egyptské Káhiře, který byl součástí projektu Cesta k právu - podpora protikoručních aktivit v Egyptě, financovaném Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce - (TRANS)

TI: Přední experti hledali cesty, jak předcházet rizikům podvodů a korupce u evropských fondů na konferenci pořádané Transparency International

17. 05. 2013

Evropské fondy se staly synonymem předražených a neúčelných projektů, i když rozkradené a zneužité prostředky tvoří jen malou část celkového objemu využitých prostředků. Jak předcházet rizikům podvodů, korupce a zneužívání evropských fondů a vrátit jim postavení velké příležitosti pro ČR se diskutovalo na konferenci pořádané Transparency International.

Transparency International – Česká republika: Vláda musí doložit své protikorupční odhodlání i vyčleněním příslušných finančních prostředků

15. 05. 2013

Transparency International – Česká republika se opakovaně ptá, jak vláda může myslet protikorupční politiku vážně, když na ni vyčleňuje minimum finančních prostředků. Chybí prostředky na vznik a fungování protikorupčních institucí včetně informačního ombudsmana, kvalitní vybavení protikorupční policie, na výzkum rozšíření a forem korupce, na asistenci „oznamovatelů korupce“ i na podporu celostátních i lokálních protikorupčních nevládních organizací.

TI k amnestii

14. 05. 2013

„Amnestie, respektive její abolice, poškodila práci policistů, soudců a státních zástupců. Vyslala signál, že nemá smysl závažné kauzy rozkrývat řadu let,“ uvedl Radim Bureš z Transparency International v pořadu Partie na Primě. Podle něj  je nejzávažnějším dopadem amnestie právě dopad na společenskou atmosféru.  Kdy se ukazuježe závažná trestná činnost,  propletená s politikou, nebude potrestána.

Veřejná debata Transparency International ČR ve Zlíně „Nebát se a jednat“ otevřela otázky o svobodném přístupu k informacím

14. 05. 2013

Přestože byl již páteční, téměř letní večer, sešly se na veřejné debatě k tématu „Nebát se a jednat“ ve zlínském zámku dvě desítky občanů města. Veřejná debata se konala v rámci Zlínského jara a jako součást projektu Transparency International Kurzy občanské protikorupční sebeobrany.  Nosným tématem byla otázka svobodného přístupu k informacím. Tedy na jaké informace má občan právo a jak se jich domoci.

Nebát se a jednat: Transparency International zve na veřejnou debatu pořádanou na festivalu Zlínské jaro

7. 05. 2013

Jak je to s otevřeností samosprávy a státní správy ve Zlíně a v celé republice? Jsou politici a úředníci vždy nakloněni dotazům občanů a jednají alespoň tak, jak jim ukládá zákon? Na tyto i další otázky se bude návštěvníkům festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro snažit odpovědět veřejná debata, kterou 10. května od 19 hodin spolupořádá Transparency International na zámku ve Zlíně.

ÚOHS uložil na základě podnětu TI pokutu Správě a údržbě silnic Ústeckého kraje

29. 04. 2013

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje (SUSUK) obdržela od Úřadu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200 000 Kč za nezákonné rozdělení veřejné zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení v severních Čechách.

Debata Transparency International ČR otevřela otázky kolem měšťanského pivovaru

25. 04. 2013

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/Broumov001.jpg/256px-Broumov001.jpgNa čtyři desítky lidí se v úterý 23. dubna 2013 sešly v broumovském Informačním centru na veřejné diskusi, kterou pod názvem „Veřejné finance pod veřejnou kontrolou v Broumově“ uspořádala ve spolupráci s místními občany Transparency International. Debata si kladla za cíl seznámit přítomné s hlavními pozitivy i riziky, které s sebou nesou evropské dotace a zároveň iniciovat debatu o zásadních investicích ve městě.

Obce nyní mohou regulovat hazard

24. 04. 2013

Soubor:Vegas slots.JPGDne 11. dubna zrušil Ústavní soud nálezem přechodné ustanovení zákona o loteriích, které do konce roku 2014 znemožňovalo obcím regulovat hazard na svém území obecně závaznými vyhláškami.  Nález Ústavního soudu tak potvrdil, že samosprávy mají ústavou zaručené právo na svém území provoz hazardu regulovat.

Staňte se ambasadorem Rekonstrukce státu

19. 04. 2013

Registrujte se na stránkách Rekonstrukce státu a dostávejte zprávy o tom, co je právě potřeba udělat. Pomáhejte zapojit další politiky, firmy a lidi ze svého okolí. Šiřte informace o ambiciózním, ale realistickém plánu na omezení systémové korupce a staňte se oblíbeným poslem dobrých zpráv.

Regulace lobbingu: Když to jde v Kanadě, proč to nejde u nás?

17. 04. 2013

V půlce dubna se v prostorách Transparency International Česká republika uskutečnilo neformální setkání zástupců českých nevládních organizací s kanadskou komisařkou pro lobbing Karen Shepherdovou. Partnerem tohoto setkání bylo Velvyslanectví Kanady v Praze.

Transparency International ČR a zástupci broumovských občanů budou diskutovat o problematice dotací a zapojování občanů do života města

16. 04. 2013

logo_KOPS.png - 8.69 KbVíte, jak to bylo s dotacemi na Měšťanský pivovar v Broumově? A zajímá Vás, co bude s pivovarem dál? Jak se mohou obyvatelé Broumova zapojit do rozhodování o veřejných prostředcích a vychází jim místní radnice vstříc? Na tyto a mnoho dalších otázek se bude odpovídat na veřejné debatě 23. dubna od 17.00 hod. v broumovském Informačním centru.

Vládní návrh financování politických stran je potěmkinovský

11. 04. 2013

Vláda se po dlouhých jednáních rozhodla, že pošle do parlamentu Potěmkinovu vesničku. Návrh zákona o financování politických stran, jinak poměrně kvalitní norma, nebude obsahovat jednu podstatnou náležitost: dodržování zákona nebude nikdo kontrolovat.

Občan proti korupci

8. 04. 2013

Jak sepsat žádost o poskytnutí informací? Jak zorganizovat místní referendum? Jak podat trestní oznámení? Praktický návod, jak si úspěšně poradit v těchto a dalších situacích, najdete v nově vydané příručce občanské protikorupční sebeobrany nazvané Občan proti korupci.

Rekonstrukce státu: Zřiďme mechanizmus pro dohled nad financováním politických stran. Chce to po nás i evropská Skupina států proti korupci (GRECO)

8. 04. 2013

Praha, 5. dubna 2013 – Vaše financování politických stran je stále naprosto neprůhledné. Takový vzkaz včera vyslalo české vládě GRECO – Skupina států proti korupci při Radě Evropy. Průhledné financování politických stran je i jedním z bodů, které prosazuje protikorupční projekt Rekonstrukce státu. Zákon, který by průhledné financování stran řešil, se už tři čtvrtě roku zasekává na vládě.

Změna čísla dárcovského účtu

5. 04. 2013

Transparency International – Česká republika založila nový dárcovský účet pro všechny stávající i nové příznivce a podporovatele Transparency.
 

Transparency International ČR byla reakreditována jako národní pobočka celosvětové sítě Transparency International /TI/ na území České republiky.

3. 04. 2013

Jako výraz uznání za dlouholetý aktivní boj proti korupci obdržela česká pobočka TI reakreditaci statusu národní pobočky na další tři roky. Tímto aktem ocenila její práci celosvětová centrála Transparency International v Berlíně.

Transparency International – Česká republika se nenechá zastrašit snahami o diskreditaci

28. 03. 2013

Transparency International – Česká republika bývá opakovaně předmětem nesmyslných a nepodložených útoků na vlastní transparentnost. Naposledy tato nařčení přišla z okruhu senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Tomio Okamury. Nezbývá než zopakovat, že Transparency International – Česká republika plní všechny zákonem požadované povinnosti a mnohdy jde i nad jejich rámec.

Zpráva OECD: Velmi nízká znalost právních aspektů podplácení s mezinárodním prvkem je překážkou v boji proti tomuto jevu v soukromém sektoru v ČR

27. 03. 2013

Česká vláda musí společně se soukromým sektorem urychleně podniknout kroky ke zvýšení informovanosti o právních aspektech podplácení s mezinárodním dosahem. To je hlavní doporučení, které zaznělo v  nově vydané zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj /OECD/ zaměřené na tuto formu úplatkářství.

V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na právech V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na právech

25. 03. 2013

Pětačtyřicet Plzeňanů a Plzeňanek se ve čtvrtek 21. 3. zúčastnilo téměř tříhodinové debaty o korupci, kterou s místními aktivisty pořádala Transparency International ČR. V debatě dominovala dvě témata: referendum proti chystané výstavbě obchodního domu Corso v centru Plzně a korupční skandály na Právnické fakultě Západočeské univerzity.

Transparency International ČR byla hostem 3. Fóra pro udržitelné podnikání

20. 03. 2013

Ve středu 20. 3. se v prostorách PwC  na Pankráci uskutečnilo již 3. Fórum pro udržitelné podnikání.

Transparency International ČR se představila v Jablonném nad Orlicí

18. 03. 2013

Na pozvání majitele firmy Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí zde Transparency International prezentovala zaměstancům firmy a jejich přátelům své projekty, jejichž cílem je boj proti korupci.

Veřejná debata "Aktuální kauzy města Plzně"

18. 03. 2013

Zabránilo úspěšné referendum výstavbě obřího nákupního centra v Plzni, nebo ještě hrozí, že se nakonec stavba bude realizovat? Vycházelo město developerům až moc vstříc? Jak vznikla a jak se vyvíjí korupční kauza na plzeňských právech? Na otázky k těmto dvěma aktuálním kauzám budou občanům města Plzně odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů ze sdružení Plzeňané na veřejné debatě 21. března od 17 hodin v plzeňské kavárně Vídeňka.

REKONSTRUKCE STÁTU: unikátní protikorupční projekt politiků, byznysu a občanů je tu

12. 03. 2013

Dnes startuje projekt Rekonstrukce státu. Jeho cílem je do konce tohoto volebního období prosadit 9 klíčových zákonů, které pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran tak, aby se nám všem v tomto státě dýchalo lépe. Rekonstrukce je společný projekt dvacítky protikorupčních organizací, poslanců a senátorů zprava i zleva, řady renomovaných expertů, byznysmenů, podnikatelských svazů a regionálních podporovatelů.

Analýza korupčních rozsudků: Chybí specialisté na posuzování korupce, nepřímé úplatkářství je obtížně prokazováno

5. 03. 2013

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake nechala přezkoumat 247 rozsudků. Analýzu vypracovala Transparency International. Jeden ze závěrů: nahrávky soukromých osob nejsou jednotně posuzovány jako přípustné důkazy.

Martin Dvořák, bývalý šéf DPP, obviněn

28. 02. 2013

Martin Dvořák, bývalý šéf DPP, včera převzal obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži.

Víme, že boj proti korupci má smysl. I vy můžete věci měnit! Kupte si tričko s nápisem Konečná vystupovat  nebo přispějte na provoz právní poradny Transparency International ČR, která dlouhodobě monitorovala hospodaření DPP a aktivně se podílela na analýze smluv.

Děkujeme za vaši podporu!

První ročník soutěže 4ETIKA zná vítěze První ročník soutěže 4ETIKA zná vítěze

27. 02. 2013

Vítězem 1. ročníku soutěže 4ETIKA, společného projektu Skanska a Transparency International ČR, se stal projekt „Vytvoření webové platformy s nezávislými oponenturami k veřejným zakázkám“. Pomůže tento projekt vrátit principy etiky a slušného chování do běžného života? To ukáže následujících 11 měsíců určených pro jeho realizaci.

Výzva k podání nabídek - tisk deskové hry a/nebo publikací

22. 02. 2013

Transparency International ČR vyhlašuje veřejnou zakázku malého rozsahu, jejímž předmětem je  zajištění tisku deskové hry a/nebo publikací.

Nezávislost a nestrannost soudců a jejich působení v orgánech nepodnikatelských právnických osob

21. 02. 2013

TI se v nedávné době začala zajímat o problematiku působení soudců v orgánech občanských sdružení a dalších společenských organizacích, ve kterých vykonávají činnosti podobné náplni práce soudce.

Téměř stovka lidí přišla v Brně diskutovat nad problematikou územního plánování Téměř stovka lidí přišla v Brně diskutovat nad problematikou územního plánování

20. 02. 2013

Přes osm desítek lidí dorazilo v pondělí 18. února do Moravské zemské knihovny v Brně, aby se v rámci veřejné diskuse zapojili do dialogu nad současným stavem územního plánování a aktuálními případy obrany veřejného prostoru v Brně.

O zrušení anonymních akcií se bojuje i na Wikipedii

19. 02. 2013

Vládní verze zákona o zrušení anonymních akcií čeká na své schválení ve třetím čtení. Poslanec Suchánek připravil vlastní pozměňovací návrh, podle kterého si má Česká republika tento unikát nadále ponechat. Protikorupční organizace podporují vládní návrh.

Transparency International - Česká republika hledá právníka/čku

19. 02. 2013

Transparency International - Česká republika, o.p.s. nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je snižovat míru korupce v ČR, nabízí právníkovi s min. tříletou praxí, specializujícímu se na veřejné právo, spolupráci na plný úvazek.

Veřejná debata s občany obce Sibřina

19. 02. 2013

Ve středu 13. února 2013 se konala další veřejná debata ze série „Občan obce není ovce“. Pracovníci Právní poradny TI ve spolupráci se občanským sdružením Naši politici tentokrát navštívili obec Sibřina nedaleko Prahy, kde se společně s účastníky setkání věnovali pravidlům a dobré praxi pro nakládání s obecním majetkem.

Podpořte práci a úspěchy Transparency International, staňte se nyní členem Klubu TI. 12 důvodů, proč to udělat

14. 02. 2013

I Vy se můžete podílet na omezování a potírání korupce v České republice tím, že Transparency podpoříte.

Podpora našich dárců je pro nás důležitá. Umožňuje nám větší finanční nezávislost na institucionální podpoře a díky ní můžeme také pružně reagovat v aktuálních kauzách, zejména v investigativní oblasti. Máme tady dalších 12 důvodů, proč se stát příznivcem Transparency.  

V Brně o korupci, územním plánování i občanském aktivismu

12. 02. 2013

Zveme Vás na veřejnou debatu a kurz protikorupční sebeobrany které pro Vás pořádáme v Brně!

Co se v Brně děje s Jižním centrem? A co má Jižní centrum společného s novým územním plánem Brna nebo AUPARKEM? Proč město vychází vstříc developerům a jak se můžou sami občané zapojit do rozhodování o budoucnosti svých domovů? Na tyto i mnoho dalších otázek budou 18. února od 17 hodin občanům města Brna odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů na veřejné debatě v Moravské zemské knihovně.

Pozvánka na setkání s Frankem Vogelem, spoluzakladatelem Transparency International

9. 02. 2013

Vážení přátelé a příznivci Transparency International, zveme Vás jménem Transparency International ČR na neformální přátelské setkání s Frankem Voglem spoluzakladatelem Transparency International, brilatním ekonomickým novinářem a bývalým mluvčím Světové banky.

Úspěch TI: bývalý starosta Prahy 2 obžalován

4. 02. 2013

Případ starosty městské části Praha 2 Ing. Jiřího Palusky, který byl v souvislosti s výstavbou půdních bytů v této městské části v minulých dnech obžalován z trestného činu, názorně ukazuje, kterak si naši politici z veřejných prostředků umí zajistit levné bydlení pro své nejbližší.

Kartel ODS a ČSSD zarazil kontrolu samospráv a státem vlastněných podniků

31. 01. 2013

Praha, 30. ledna 2013 – Ve středu 30. ledna Senát Parlamentu ČR zamítl protikorupční novelu Ústavy ČR a zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Novela by umožnila, aby mezi subjekty kontrolované NKÚ patřily i územní samosprávné celky a obchodní společnosti, ve kterých má stát nebo územní celek alespoň 50% vlastnický podíl.

Ohlédnutí za konferencí "Co víme a nevíme o korupci" Ohlédnutí za konferencí "Co víme a nevíme o korupci"

30. 01. 2013

Korupce je považována za jeden z největších problémů současné české společnosti. Na tomto závěru se shodnou občané, experti a do jisté míry i politická reprezentace.

Úspěch TI: bývalý náměstek ministra zdravotnictví obžalován

30. 01. 2013

Na základě trestního oznámení TI podal v pondělí 28. 1. 2013 státní zástupce obžalobu na někdejšího náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika České republiky Michaela Víta.

Vyzýváme senátory k podpoře novel Ústavy ČR a zákona č. 166/1993 Sb., o NKÚ

29. 01. 2013

Senát bude zítra jednat o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.  Transparency International, Ekologický právní servis a Oživení vyzývají senátory, aby toto důležité protikorupční opatření schválili.

Protikorupční strategie vlády na léta 2013 a 2014

29. 01. 2013

Vláda dne 16. ledna 2013 svým usnesením č. 39 schválila Strategii vlády v boji s korupcí na období 2013 a 2014. Analytickou část strategie s názvem „Korupce v České republice a její vnímání“ na základě objednávky Úřadu vády zpracovala Transparency International.

Government Defence Anti-corruption Index

29. 01. 2013

Transparency International dnes zveřejnila nový celosvětový „Government Defence Anti-Corruption Index“ (zde dokumenty v angličtině). Jde o podrobnou analýzu korupčních rizik v rezortech obrany v 82 zemích, jejichž rozpočty zahrnují 94% veškerých globálních výdajů na obranu a zbrojení (zhruba 1.6 trilionů USD).

Další úspěch TI: místostarosta Žamberka odsouzen

28. 01. 2013

Místostarostu Žamberka poslal dnes Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Ryan Strnad se čtyřmi spolupracovníky se na základě trestního oznámení podaného Transparency International (TI) zodpovídal z několika trestných činů spáchaných v souvislosti s veřejnou zakázkou na výstavbu pěší zóny.

Policie začala prověřovat podezřelý nákup pozemků městem Příbram

25. 01. 2013

Od podzimu roku 2011 se Právní poradna TI zabývala podezřelým nákupem pozemků městem Příbram. Zastupitelstvo města tehdy uvažovalo o koupi pozemků, které vlastnila společnost AELIA PROPERTY s.r.o. Není zcela bez zajímavosti, že samotnou společnost AELIA PROPERTY s.r.o. spoluvlastní společnosti se sídlem na Kypru a v Hongkongu, přičemž jednatelem společnosti je JUDr. Petr Kmeť, kontroverzní osoba spojená se smlouvami pro Dopravní podnik hl. m. Prahy.

TI a Naši politici: Postupující kandidáti by měli zveřejnit poskytnuté slevy a kompletní účetnictví kampaně

22. 01. 2013

Protikorupční organizace Transparency International a Naši politici aktualizovaly přehledy příjmů a výdajů prezidentských kandidátů na webu www.transparentnivolby.cz. Zároveň opakovaně vyzývají oba postupující kandidáty, aby zveřejnili poskytnuté slevy na mediální inzerci. Organizace také připomínají zákonnou povinnost všech kandidátů zveřejnit na svých webových stránkách kompletní účetnictví kampaně.

Výběrové řízení na pozici projektový manažer/ka na plný úvazek

17. 01. 2013

Transparency International - Česká republika, o.p.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici projektový manažer/ka na plný úvazek.

Uzávěrka soutěže 4ETIKA se blíží! Uzávěrka soutěže 4ETIKA se blíží!

14. 01. 2013

Společnost Skanska a Transparency International společně vyhlašují soutěž, v rámci které se mohou občané České republiky pokusit vrátit principy etiky a slušného chování do běžného života. Vítěz obdrží na realizaci svého projektu částku až 200 tisíc korun. Lidé mohou své projekty přihlašovat do 18. ledna.

Schválí vláda protikorupční novelu zákona o obcích?

8. 01. 2013

Tisková zpráva Oživení, o.s., Transparency International ČR, o.p.s. a Otevřené společnosti, o.p.s.

V Praze dne 8. 1. 2013

Na středečním jednání se bude vláda zabývat jedním z hlavních bodů své protikorupční strategie [1], novelou zákonů o obcích, krajích a Hl.m.Praze [2]. Nejdůležitější novelizační body sanují díry v zákoně, kvůli kterým mohla vedení některých samospráv nakládat nehospodárně s veřejným majetkem před zraky občanů a opozičních zastupitelů. Změny jsou sice většinou pouhým kompromisem, přesto však novela přinese důležitá zlepšení [3].

Monitoring prezidentských voleb – poslední aktualizace hodnocení kandidátů před volbami

8. 01. 2013

Protikorupční organizace Transparency International a Naši politici aktualizovaly hodnocení otevřenosti kampaní prezidentských kandidátů. Jedná se o poslední hodnocení před volbami. Pod každým kandidátem najdete odkazy na přehled příjmů a výdajů z jejich volebních účtů a zejména odkazy na životopisy kandidátů a jejich nejbližších spolupracovníků, profilující kauzy a další investigativní podklady. Všechny informace o projektu jsou uvedeny na stránkách www.transparentnivolby.cz.

PF 2013

7. 01. 2013

 PF 2013

Monitoring prezidentských voleb - aktualizace hodnocení

20. 12. 2012

Protikorupční organizace Transparency International a Naši politici aktualizovaly hodnocení otevřenosti kampaní prezidentských kandidátů. Oceňujeme, že většina kandidátů začala zveřejňovat mnohem více informací. TI současně vyzývá kandidáty, aby zveřejnili své náklady za mediální reklamu, aby bylo možné porovnat standardnost získaných slev. Všechny Informace o projektu jsou na www.transparentnivolby.cz.

Tisková konference k transparentnosti financování politických stran

17. 12. 2012

Sociologický ústav AVČR, v.v.i, Transparency International - Česká republika, o.p.s. (TI) a Ekologický  právní servis (EPS) dnes pořádají tiskovou konferenci  k transparentnosti financování politických stran. Na tiskové konferenci budou představeny výsledky výzkumu darů politickým stranám a přednesena doporučení ke zvýšení transparentnosti jejich hospodaření.

Transparency s prezidentskými kandidáty neválčí, jen monitoruje financování jejich kampaní.

12. 12. 2012

V reakci na několik mediálních článků (např. Aktuálně.cz) chceme zdůraznit, že TI není v žádné válce s kandidáty na prezidentskou funkci - ani s paní Fischerovou, ani s nikým jiným. Rozhodli jsme se monitorovat financování kampaně a tlačit na zveřejňování maxima informací od jednotlivých kandidátů, což budeme dělat i nadále. Naším cílem je zvýšit laťku otevřenosti všech kandidátů nejen v těchto, ale i všech dalších volbách. Transparentnost financování politiky je předpokladem pro postupné navracení důvěry v politiku a v praktické rovině zvyšuje možnost odhalovat případné nesrovnalosti a nekalosti v kampaních. Všechny naše zjištění zveřejňujeme a aktualizujeme na webu: www.transparentnivolby.cz

Hodnocení České republiky v Indexu vnímání korupce (CPI) 2012 odráží hluboce rozloženou státní správu, špatné fungování politických stran a nedotažení klíčových priorit protikorupční politiky

5. 12. 2012

Index vnímání korupce – CPI 2012 hodnotí podle míry vnímání korupce 176 zemí na stupnici 0–100, kde 100 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce. Česká republika získala v roce 2012 49 bodů a umístila se na 54. místě, což je stejný výsledek, jakého dosáhly Lotyšsko, Malajsie a Turecko.

V transparentnosti kampaně zatím vítězí Fischer a Schwarzenberg

5. 12. 2012

Transparency International a Naši politici zveřejnili pořadí kandidátů na prezidenta podle transparentnosti financování jejich kampaní. Více na www.transparentnivolby.cz.

Česká televize a poskytování informací

30. 11. 2012

V polovině roku 2008 získala Transparency International – Česká republika (TI) informace o nevýhodných smlouvách o licencích k autorským právům, které uzavírá Česká televize (ČT). TI proto požádala o poskytnutí souhrnného přehledu o smlouvách, kterými Česká televize udělila smluvním partnerům oprávnění k užití jednotlivých autorských děl, a to za období let 2003 až 2008. Tím započal spor trvající trvání více než čtyři roky a na jehož konci stojí rozsudek Nejvyššího správního soudu, označující Českou televizi za povinný subjekt podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Kupte si nové triko a podpořte boj s korupcí

24. 11. 2012

Nákupem jednoho trika přispějete 200 Kč na činnost Transparency International. Nošením trika upozorníte na stále nedořešený případ pražského dopravního podniku.

TZ: Úřad pro ochranu osobních údajů by měl přestat bránit zveřejňování záznamů ze zastupitelstev

23. 11. 2012

Tisková zpráva Otevřené společnosti, o.p.s., Oživení, o.s. a Transparency International ČR, o.p.s.

Postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů působí obcím již více než rok vážné problémy v otázce zveřejňování audiovizuálních záznamů ze zasedání zastupitelstev. Čerstvý detailní rozbor dotčených zákonů a aktivit Úřadu ukazuje, že tak činí neoprávněně a v rozporu se svou vlastní praxí. Zástupci neziskových organizací vyzývají předsedu ÚOOÚ Igora Němce, aby se jeho úřad se závěry analýzy vyrovnal a přestal zveřejňování záznamů blokovat. K výzvě se připojily i desítky představitelů obcí [1].

TI podporuje Prohlášení ke zdravotnímu pojištění migrantů a migrantek

20. 11. 2012

Jít s kartičkou zdravotní pojišťovny k lékaři a nechat se ošetřit není pro všechny obyvatele ČR samozřejmostí. Problém je to pro mnoho desítek tisíc migrantů a migrantek ze zemí mimo EU, kteří v ČR dlouhodobě legálně pobývají například za účelem podnikání, rodinného soužití či studia. Jsou vyloučeni ze systému veřejného zdravotního pojištění a současně mají povinnost kupovat si zdravotní pojistky od komerčních pojišťoven.

Veřejná debata s občany v Úholičkách Veřejná debata s občany v Úholičkách

20. 11. 2012

Transparency International – Česká republika uspořádala poslední říjnový den veřejnou debatu v obci Úholičky nedaleko Prahy. Hlavním tématem byl vlekoucí se problém s nalezením optimálního technického i ekonomického řešení čistění odpadních vod nejen přímo v Úholičkách, ale též v sousedních Velkých Přílepech, které provozují současnou kapacitně již nevyhovující čistírnu pro obě obce.

Kurzy občanské protikorupční sebeobrany

16. 11. 2012

Startujeme projekt Kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Na nově spuštěném webu http://kops.transparency.cz/ se dozvíte o plánovaných akcích. Pilotní veřejná debata již příští úterý v Ústí nad Labem - přijďte diskutovat o korupčních kauzách v kraji a zjistěte, co proti nim můžete dělat! Přihlášky zasílejte na kops@transparency.cz.

Otevřený dopis kandidátům na prezidenta

9. 11. 2012

Vážená paní kandidátko, vážený pane kandidáte,

Transparency International a Naši politici spouští inovativní projekt, ve kterém budou podle kritérií dobré praxe průběžně hodnotit transparentnost kampaně u jednotlivých prezidentských kandidátů. První výstupy monitoringu se budou objevovat na webu www.transparentnivolby.cz již v průběhu listopadu.

Zákon o úřednících: místo odpolitizování 6 500 nových politických asistentů

9. 11. 2012

Ministerstvo vnitra chvatně během jednoho měsíce připravilo nový návrh zákona o úřednících. Podle neziskových organizací ani nový návrh nezajistí profesionalizaci a depolitizaci státní správy, pouze posiluje vliv politiků zřízením pozic pro nejméně 6 500 politických asistentů. Kritizují také, že ministerstvo u klíčového zákona v boji proti korupci postupuje zbrkle a bez jasné koncepce. Do podoby zákona už prakticky není možné zasáhnout, ministerstvo stanovilo absurdní lhůtu 5 dní na zaslání připomínek.

Transparency International bude monitorovat financování a průhlednost prezidentské kampaně

1. 11. 2012

Transparency International spouští inovativní projekt, ve kterém bude podle kritérií dobré praxe průběžně hodnotit transparentnost kampaně u jednotlivých kandidátů. První výstupy monitoringu se objeví na webu http://www.transparentnivolby.cz  již v průběhu listopadu.

Holcim umístí jako první firma logo Transparency International na své výrobky, dá korunu z každé prodané tuny Holcim umístí jako první firma logo Transparency International na své výrobky, dá korunu z každé prodané tuny

31. 10. 2012

Korunou z každé prodané tuny pytlovaného cementu podpoří švýcarský výrobce cementu Holcim nevládní organizaci Transparency International ČR, která mapuje korupční prostředí v Česku. Jako první výrobce stavebních materiálů umístí logo Transparency na své produkty.

Pomozte nám odkrývat další kauzy!

30. 10. 2012

Transparency International má výrazný podíl na vyšetřování korupce v pražském Dopravním podniku. Pomozte nám rozkrývat i další kauzy. Staňte se členem Klubu Transparency a přispějte finančně k nastavení férových podmínek pro veřejné zakázky. 

Více na www.transparency.cz/klub.

Mezinárodní srovnání financování politických stran

26. 09. 2012

Financování politických stran je jedním ze stěžejních témat TI CZ. Podílela se proto také na mezinárodním projektu, který srovnával stávající situaci této oblasti v jednotlivých zemích střední a východní Evropy (Polska, Estonska, Moldávie nebo Gruzie). Díky němu vznikla webová stránka www.politicalfinance.org, kde lze nalézt veškerá důležitá data a pomocí jednoduchých funkcí zjistit, jaký je stav v jiné zemi a snadno ho porovnat s ČR.

TI žádá po ÚOHS prověření zakázky Krajské zdravotní, a.s.

18. 09. 2012

TI se zabývala veřejnou zakázkou Komplexní outsourcing ICT zadanou Krajskou zdravotní, a.s. Po prostudování zadávací dokumentace, jejích příloh a dalších podkladů se TI rozhodla podat podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k přezkoumání zakázky, neboť usoudila, že zadavatel postupoval v rozporu s § 6 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.

S ministrem financí o regulaci hazardu

18. 09. 2012

TI se společně s občanskými sdruženími Brnění a Občané proti hazardu obrátila koncem června tohoto roku na Ministerstvo financí ČR se žádostí o osobní setkání s představiteli ministerstva, odpovědnými za politiku uplatňovanou tímto úřadem v oblasti regulace hazardního průmyslu, a to včetně ministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Důvodem k žádosti o setkání byla potřeba vyjasnit si některé otázky týkající se právě funkčnosti a efektivity stávající regulace hazardního průmyslu. Schůzka se uskutečnila 17. 9. 2012.

Protikorupční organizace: Návrh zákona o financování politických stran je dobrý. Zatím.

18. 09. 2012

Vláda zítra projedná klíčový protikorupční zákon o dohledu nad hospodařením politických stran. Návrh zákona chválí experti z pěti nevládních organizací a vyzývají vládu a premiéra, aby jej podpořili. Zároveň ale varují před snahou vyškrtnout ze zákona klíčovou část – zřízení úřadu, který má bdít nad jeho dodržováním.

Protikorupční organizace vyzývají premiéra: "Odmítněte současnou podobu zákona o úřednících"

11. 09. 2012

Transparency International a další neziskové organizace představily na dnešní tiskové konferenci otevřený dopis premiéru Nečasovi a dalším členům vlády, kterým je vyzývají k odmítnutí současné podoby zákona o úřednících. Zákon totiž nepřinese žádné zlepšení současného stavu. Naopak zakonzervuje současné poměry na dlouhou dobu dopředu. Zákon je proto potřeba odmítnout a začít neodkladně pracovat na vzniku opravdu kvalitního zákona, neboť jej státní správa nutně potřebuje. 

TI k tiskové zprávě ASORKD

10. 09. 2012

TI uvádí na pravou míru své vyjádření použité v tiskové zprávě Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) ve věci postoje primátora města Karlovy Vary Petra Kulhánka ke kauze lázní Kyselka. Ačkoliv ASORKD měl svolení názor zveřejnit, učinil tak zavádějícím způsobem.

Západočeská univerzita v Plzni zastavila disciplinární řízení s Tomášem Hnetilou

6. 09. 2012

TI zastupovala Tomáše Hnetilovu, studenta Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, v disciplinárním řízení, které s ním zahájila disciplinární komise fakulty v reakci na jeho kritiku poměrů na škole. 31. srpna tohoto roku rektorka univerzity toto řízení zastavila.

Pochybení zaměstnanců Správy NP a CHKO Šumava při prodeji dřeva

6. 09. 2012

Právní poradna TI se zabývala chybným postupem Správy NP a CHKO Šumava při prodeji vytěženého dřeva, na základě něhož vznikla této instituci škoda dosahující minimálně jednoho milionu korun.

Transparency International - Česká republika a kauza pražského dopravního podniku - DPP Transparency International - Česká republika a kauza pražského dopravního podniku - DPP

30. 08. 2012

Transparency dlouhodobě monitorovala hospodaření této největší městské firmy a aktivně se podílela na analýze smluv v DPP. Na základě zjištění Transparency, advokát Václav Láska (spolupracovník TI) podal trestní oznámení.

TI o výroční zprávě BIS

22. 08. 2012

"Ve zprávě se objevují nové skutečnosti, jednou z nich jsou nátlaky na ty zastupitele, kteří nechtějí vyhovět přáním lobbystických skupin," říká Radim Bureš, projektový manažer TI, k čestvě vydané výroční zprávě BIS. Podívejte se na celý komentář na ČT 24

David Ondráčka k situaci v pražském dopravním podniku

21. 08. 2012

Podívejte se na vyjádření Davida Ondráčky, ředitele TI CZ, k situaci v pražském dopravním podniku v Otázkách Václava Moravce ze dne 19. 8. 2012. O kauze dopravního podniku hovořil i Václav Láska v Událostech a komentářích 20. srpna či v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

TI žádá po ÚOHS prověření zakázek Správy a údržby silnic Ústeckého kraje

3. 08. 2012

TI se dozvěděla o několika veřejných zakázkách na obnovu vodorovného dopravního značení v severních Čechách zadaných Správou a údržbou silnic Ústeckého kraje. Vzhledem k tomu, že vše nasvědčovalo tomu, že zadavatel v rozporu se zákonem zakázky rozdělil, obrátila se TI podnětem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby postup prověřil.

Plzeňské depo MHD

3. 08. 2012

TI se v uplynulých měsících věnovala veřejné zakázce Plzeňských městských dopravních podniků na údržbu a opravy vozidel MHD a současně na výstavbu nového depa. Po analýze dostupných informací se TI obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s podnětem, aby zmíněnou zakázku prověřil.

Země V4: Postkomunistické instituce nejsou schopné zabránit korupci

26. 07. 2012

Nová studie o korupčních rizicích v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku.

Podle nové studie TI zůstává politický vliv na nezávislé instituce systematickým korupčním rizikem v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku.

Více informací o studii a celá studie ke stažení (obojí v angličtině) najdete na anglické mutaci našich stránek.


Dá vláda zelenou zveřejňování smluv?

19. 07. 2012

Dá vláda zelenou zveřejňování smluv? Dnes se jedná o důležitém návrhu poslance Farského na zřízení jednotného registru smluv. TI s EPS, Oživením a Otevřenou společností návrh připomínkovali a plně podporují.

Dlouhá cesta k informacím ministerstva dopravy

18. 07. 2012

Koncem roku 2007 se TI zabývala veřejnou zakázkou na poskytování právních služeb pro Ministerstvo dopravy České republiky, v rámci níž byla uzavřena rámcová smlouva na právní služby v hodnotě přesahující 450 milionů korun. Koncem června letošního roku ve věci padl soudní rozsudek, na základě něhož by po více než čtyřech letech mělo ministerstvo požadované informace konečně zveřejnit.

Privatizace vodárenství zůstává stále problémem

18. 07. 2012

TI upozorňuje na svou starší analýzu privatizace vodárenství a jeho výhodnosti pro obce. Problematické privatizace vodáren jsou stále velmi aktuální, jak se můžete dočíst např. zde či zde

TZ: Nadnárodní korporace musí být mnohem více transparentní, nesou svou odpovědnost za stav ekonomiky a korupce

10. 07. 2012

Globální nadnárodní korporace ovlivňují každodenní život většiny lidí na světě. Do jaké míry je jejich byznys skutečně transparentní? Na to se zaměřil unikátní výzkum Transparency International (TI) mezi 105 největšími světovými korporacemi, které seřadil do žebříčku podle míry otevřenosti jejich podnikání.

Výzva premiéru Nečasovi v souvislosti s odvoláním ministra spravedlnosti

29. 06. 2012

Transparency International a další organizace a jednotlivci žádají po Petru Nečasovi, aby dokázal, že tím skutečným důvodem pro odvolání ministra nebylo ochromit justici a státní zastupitelství v boji proti korupci. K výzvě se můžete připojit zde

Ke stanovisku TI se připojilo již přes 30 organizací

28. 06. 2012

Celkem 35 organizací se do této chvíle připojilo ke stanovisku TI k odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti

TI nadále sleduje proces likvidace starých ekologických škod

28. 06. 2012

V prosinci loňského roku vláda ČR zrušila obří ekotendr. Transparency Internationa - ČR (TI) proti této veřejné zakázce bojovala více než 3 roky, zmíněným rozhodnutím vlády stát ušetří minimálně 35 miliard Kč. Staré ekologické škody je nicméně zapotřebí v budoucnu sanovat, a proto  jsme koncem května zaslali ministerstvu financí žádost o informaci. Z odpovědi ministerstva vyplývá, že rozhodnutí o způsobu sanace má teprve padnout, a proto i nadále sledujeme proces, který k likvidaci starých ekologických škod povede.

Klub Transparency International je nyní i pro firmy Klub Transparency International je nyní i pro firmy

28. 06. 2012

Klub Transparency Internationatonal pro jednotlivce/fyzické osoby byl založen v dubnu 2011. Nyní mají možnost stát se členy Klubu Trasparency International a dlouhodobě tak podporovat naši práci i firmy. Finanční podpora, ať už od jednotlivců či firem, je pro nás klíčová - umožňuje nám věnovat se aktuálním kauzám, na které nemáme jiné zdroje, vázané většinou v dlouhodobých projektech. Pokud se Vám líbí, co děláme, podpořte naši práci! 

Dnešní odvolání ministra spravedlnosti premiérem je výrazným oslabením důvěry v právní stát. Vláda práva a boje proti korupci definitivně ztratila jakékoliv právo se takto označovat.

27. 06. 2012

Stanovisko Transparency International – Česká republika k odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti

Justice a zejména státní zastupitelství začíná důsledně vyšetřovat trestnou činnost, což vede k navrácení důvěry občanů. Odvolání ministra právě v tomto momentě je nepochybně krokem zpět při procesu ozdravování české společnosti a omezení míry korupce v zemi. 

TI vypisuje výběrové řízení na auditorské služby za rok 2012

26. 06. 2012

Transparency International - Česká republika, obecně prospěšná společnost (dále jen “společnost”), vypisuje výběrové řízení na auditorské služby za rok 2012, do kterého se mohou přihlásit auditoři i auditorské společnosti (dále jen „auditoři“) mající sídlo nebo kancelář v Praze nebo ve Středočeském kraji. 

Nový portál k veřejným zakázkám

25. 06. 2012

Kolegové z občasnského sdružení Oživení spustili webový portál vsechnyzakazky.cz. Ten skládá data o veřejných zakázkách zadaných od r. 2007 do přehledných celků a umožňuje přehlednou kontrolu praxe zadavatelů i dodavatelů. 

Stanovisko TI k návrhu zákona o audiovizi

11. 06. 2012

TI zpracovala připomínky k návrhu zákona o audiovizi (podpoře kinematografie), který je ve druhém čtení ve sněmovně. TI apeluje na poslance, aby nepodlehli televiznímu lobbingu. Celé stanovisko najdete dále v tomto článku. 

Peníze, politika, moc: korupční rizika v Evropě

6. 06. 2012

Transparency International vydala studii, která se zabývá korupčními riziky ve státech Evropské unie. Zaměřuje se přitom na protikorupční odolnost jednotlivých institucí a existenci opatření, která výskyt korupce stěžují (souhrnně „systém národní integrity“). 

TI představila Klub bojovníků proti korupci

5. 06. 2012

TI představila Klub bojovníků proti korupci a zároveň unikátní výzkum ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

Obcím za rušení hazardu arbitráže ani soudy nehrozí

30. 05. 2012

Tisková zpráva: Neziskové organizace Transparency International - ČR, Občané proti hazardu a Brnění dnes rozeslaly všem obcím v České republice informační materiál, v němž vysvětlují, že obcím za přijímání protihazardních vyhlášek nehrozí žádné soudy ani arbitráže. Zahajováním arbitráží v případě přijetí vyhlášky v současné době vyhrožují provozovatelé hazardu obcím, které regulaci zvažují. V materiálu je vysvětleno, proč jsou výhrůžky provozovatelů právně lichá. Obcím je zdůrazněno, že hazard mohou regulovat ihned, bez tříletého přechodného období.

TZ: Vláda se ve středu chystá podpořit provozovatele hazardu

15. 05. 2012

Vláda v březnu tohoto roku zregulovala hazard, když přikázala ministrovi financí, Miroslavu Kalouskovi, aby jeho ministerstvo do půlky května zahájilo desítky tisíc správních řízení, v nichž by napravilo svou dlouholetou nezákonnou činnost, jejíž vinou se z České republiky vytvořilo doupě hazardní mafie. Na středeční jednání proto ministr Kalousek připravil revokaci vládního usnesení č. 156, které porušování zákona nadále posvětí. Pokud však vláda svoje březnové usnesení nezmění, neregulovaný hazard, který nemá nikde ve světě obdoby, skončí.

Otevřený dopis p. RNDr. Petru Nečasovi, předsedovi vlády ČR

10. 05. 2012

Transparency International - ČR společně s občanskými sdruženími Brnění a Občané proti hazardu žádá otevřeným dopisem předsedu vlády České republiky o zadání komplexní studie dopadů hazardu na českou společnost, v níž by byly akcentovány jak dopady sociální, zdravotní, ekonomické, tak provázanost na trestně-právní rovinu, organizovaný zločin a praní špinavých peněz. Jedině na základě takovéto studie lze totiž účinně formulovat fungující regulaci hazardu.

Zajímavé srovnání stavu justice v ČR a Černé Hoře Zajímavé srovnání stavu justice v ČR a Černé Hoře

2. 05. 2012

TIC v průběhu uplynulého týdne zorganizovala ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN návštěvu státních představitelů Černé Hory v ČR. 

Nové složení správní a dozorčí rady TIC

30. 04. 2012

TIC zvolila do své správní rady Petra Vymětala, do dozorčí rady Evu Kotlánovou. Úplné složení orgánů TIC najdete zde

TZ: Návrh nového zákona o sázkových hrách dělá z ČR pračku peněz

18. 04. 2012

Transparency International ČR (TIC) spolu s Občany proti hazardu a Brněním odmítá návrh nového zákona o sázkových hrách z dílny Ministerstva financí. Záměrem MF vedeného Miroslavem Kalouskem (TOP09) je pomocí nového zákona legalizovat stávající nezákonný stav. Novým zákonem chce Kalousek odvést pozornost od usnesení vlády č. 156, které mu do půlky května přikazuje zrušit až 90 % stávajících hazardních přístrojů.

TZ: Problémem při trestání korupce jsou chyby při provádění odposlechů. Soudy ukládají mírné sankce bez ohledu na závažnost případu

17. 04. 2012

TIC zpracovala pro Úřad vlády České republiky podrobnou analýzu soudních rozhodnutí úplatkářských trestných činů vydaných v letech 2007 – 2009. Analýza je k dispozici zde. Na přenos ČT 24 z tiskové konference Úřadu vlády za účasti TIC se podívejte zde

Komentář: Rozsudek v korupční aféře VV je adekvátní

13. 04. 2012

TIC vítá rozsudek v korupční aféře VV. Soudce odvedl profesionální práci, umožnil veřejné projednávání kauzy a po zralé úvaze vyřkl adekvátní a kvalitně zdůvodněné rozsudky. Je dobře, že zaznělo, že bezúročná půjčka  v souvislosti s obstaráváním  obecného zájmu je úplatkem. 

TIC vyzývá budoucího ministra školství k přezkumu rozhodnutí o prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě

26. 03. 2012

TIC považuje rozhodnutí Ministerstva školství o prodloužení platnosti akreditace magisterského studijního programu právnické fakultě v Plzni za nezákonné. I vzhledem k výměně ministra Dobeše, se TIC rozhodla podat podnět k zahájení přezkumného řízení.

TZ: Transparency International připravila doporučení k novému zákonu o úřednících

22. 03. 2012

„Nový zákon musí zejména zavést transparentní personální procesy ve státní správě,“ říká Radim Bureš z Transparency International, „není možné státní správu budovat na kamarádech ministrů z politiky či byznysu.“

Protikorupční organizace: Volba šéfa NKÚ nemusí být politický handl

19. 03. 2012

Nevládní protikorupční organizace vyzývají parlamentní strany, aby seznámily veřejnost se svými kritérii pro výběr budoucího šéfa NKÚ, zveřejnily v předstihu jména svých kandidátů a vysvětlily, jak tyto osobnosti jejich vizi fungování úřadu naplňují.

TIC nijak nedozorovala privatizaci středočeských nemocnic. Jde o nepravdivou informaci.

14. 03. 2012

Ve včerejším vydání pořadu ČT Hydepark, tvrdil pan Petr Bendl, že privatizace středočeských nemocnic probíhala pod "dozorem" Transparency International. Toto tvrzení není pravdivé. Tento výrok vnímáme jako ryze účelový, který má využít značku TIC k zakrytí sporné transakce. Pan Bendl jej používá opakovaně. K celé věci jsme se podobně vyjadřovali již v srpnu 2009. Odkaz na pořad i na naše dřívější vyjadření přikládáme.

Úspěch TIC: Náměstek ministra zdravotnictví obviněn

13. 03. 2012

Na základě trestního oznámení TIC obvinila Policie ČR dne 12. 3. 2012 náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika ČR Michaela Víta ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Úspěch TIC: Starosta Prahy 2 obviněn

7. 03. 2012

Případ starosty městské části Praha 2 Ing. Jiřího Palusky, který byl v souvislosti s výstavbou půdních bytů v této městské části v minulých dnech obviněn z trestného činu, názorně ukazuje, kterak si naši politici z veřejných prostředků umí zajistit levné bydlení pro své nejbližší.

TIC vyzývá k nastavení jasných pravidel pro filmové dotace

1. 03. 2012

Nejasný a nekoordinovaný způsob přidělování grantů na výrobu a distribuci českých filmů z rozpočtu Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie by se měl změnit. 

TIC se nepodílela na výběru dodavatele technologie metra pro trasu A

26. 02. 2012

Reakce TIC na zavádějící informace uvedené dne 26. 2. 2012 bývalým ředitelem DPP Martinem Dvořákem v pořadu Otázky Václava Moravce, kde se pokoušel vyvrátit podezření z manipulací s veřejnými zakázkami Dopravního podniku hl. města Prahy.

Podivná smlouva ministerstva zdravotnictví

22. 02. 2012

TIC se zabývala smlouvou mezi společností Aquel Bohemia s.r.o. a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Z právní analýzy smlouvy vyplynulo, že ministertsvo v roce 2008 uzavřelo naprosto nevýhodnou dohodu, která umožňuje obchodní společnosti ovlivňovat personální obsazení státní správy, znesnadňuje plnění jejích úkolů a vystavuje ji riziku dalšího možného postihu za způsob vnitřního řízení příslušného resortu. Proto se TIC začátkem února tohoto roku obrátila otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví.

Tisková zpráva: Boj o nezávislost justice se dostává do klíčové fáze

21. 02. 2012

TIC podporuje kroky nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana. TIC se znepokojením sleduje vývoj kolem situace na Vrchním státním zastupitelství a připomíná, že podstatou celé kauzy je snaha nejvyššího státního zástupce vrátit státnímu zastupitelství důvěru veřejnosti.

Výzva poslancům k podpoření pravomocí NKÚ

20. 02. 2012

TIC spolu s EPS a Oživením vyzývají poslance, aby podpořili pravomoci NKÚ kontrolovat státní a obecní firmy. Pro více informací se podívejte na tiskovou konferenci na ČT24.

Protikorupční úspěchy vlády s otazníkem

16. 02. 2012

Vláda prezentuje své úspěchy v protikorupční strategii, posuďte sami v "tabulce plnění", které úkoly strategie jsou plněny a které nikoli. TIC a další nevládky vystavily vládě za plnění protikorupční strategie své vysvědčení

Tisková zpráva: Zlatý Černý důl

14. 02. 2012

Státní zastupitelství v Trutnově podalo počátkem února tzv. žalobu ve veřejném zájmu, kterou napadá nezákonný a nehospodárný prodej pozemků městysu Černý Důl. Impulzem k tomu byl podnět zpracovaný TIC. Veřejnému rozpočtu tak může být zachráněno přes 600 000 Kč.

Transparency bude nadále spolupracovat na tendrech Lesů ČR, spolupráci na kontrole hospodaření Budvaru odmítla

7. 02. 2012

TIC reaguje na mediální aktivitu týkající se její spolupráce s Ministerstvem zemědělství. TIC v minulých dnech dostala nabídku od  Ministerstva zemědělství na pokračování spolupráce nad dokončením tendrů 2012+ státního podniku Lesy ČR. TIC nabídku přijala a v současné době se dojednávají konkrétní podmínky.

Nevládky známkují vládu. Převládají trojky. Nevládky známkují vládu. Převládají trojky.

2. 02. 2012

Protikorupční organizace vystavily vládě „pololetní“ vysvědčení za plnění Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012. Transparency International, Oživení, Otevřená společnost, Ekologický právní servis a Zelený kruh společně udělily vládě 11 známek z hlavních oblastí boje proti korupci. Vysvědčení bylo předáno místopředsedkyni vlády Karolíně Peake.

TIC vítá přijetí zákona o veřejných zakázkách ve sněmovně

1. 02. 2012

Transparency International, jako člen Platformy pro transparenctní veřejné zakázky, vítá přijetí zákona o veřejných zakázkách ve sněmovně jako zásadního kroku k efektivnějším a průhlednějším zakázkách, více prohlášení Platformy – zde.

KLUB TRANSPARENCY

20. 01. 2012

Klub byl založen v dubnu 2011. Od té doby se řádnými členy stalo 41 lidí. Od října roku 2011 jejich počet narostl o krásných 50%. Celkem členové Klubu a další individuální dárci přispěli v roce 2011 částkou téměř 200 tisíc korun. Děkujeme všem dárcům za podporu! Váš zájem a Vaše finanční podpora je pro nás klíčová - umožňuje nám věnovat se aktuálním kauzám, na které nemáme jiné zdroje, vázané většinou v dlouhodobých projektech. Členové Klubu tak například přispěli na vyšetřování případu tisku předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Více o Klubu i přihlášku do něj najdete na této stránce

Platforma pro veřejné zakázky vyzývá ke schválení novely v původním znění

16. 01. 2012

Platforma pro veřejné zakázky, jejímž je TIC členem, vyzývá poslance, aby schválili novelu zákona o veřejných zakázkách v původním znění, nikoliv ve znění Senátu, které by veřejné zadávání uvrhlo v naprostý chaos. Kompletní stanovisko Platformy najdete zde.

ČEZ nepřekvapil

11. 01. 2012

Transparency International, jakožto jeden ze signatářů Pankrácké výzvy, sleduje situaci týkající se možného střetu zájmů, ve kterém se ocitl někdejší předseda představenstva a dnešní předseda dozorčí rady ČEZ Martin Roman při zadávání veřejných zakázek společnosti Škoda Power, s.r.o. nebo jejímu právnímu předchůdci Škody Energo, s.r.o. Vnitřní audit společnosti ČEZ včera přinesl nepřekvapivý výsledek – žádné pochybení zjištěno nebylo. Více k tomuto tématu na http://eps.cz/cz2322493ak/aktuality/.

Nemocnice Na Homolce porušila zákon

6. 01. 2012

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil názor TIC, že Nemocnice Na Homolce postupovala při výběru advokátní kanceláře nezákonně.

PF 2012

3. 01. 2012

Konec ekotenderu

29. 12. 2011

Transparency vítá rozhodnutí vlády o zrušení ekotendru. TIC proti němu bojovala více než 3 roky a tímto rozhodnutím stát ušetří minimálně 35 miliard Kč. Více o zrušení ekotendru např. zde

Zemřel Václav Havel

19. 12. 2011

Zemřel Václav Havel, první prezident České republiky a obhájce demokracie a otevřené společnosti. TIC vyjadřuje upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým.

 

 

 

Transparency na Holešovice Fashion Market

16. 12. 2011

Naši práci podpořili pořadatelé, prodejci a návštěvníci Holešovice Fashion Market – v tombole bylo vybráno 5000 Kč, k Pankrácké výzvě se připojilo 62 odvážných lidí.

TIC varuje primátora Svobodu před jmenováním Pavla Hurdy do čela Výboru pro územní rozvoj města ZHMP

14. 12. 2011

Pan primátor Svoboda jistě jako lékař ví, že není možné částečné těhotenství. Stejně tak není možné vystupovat částečně protikorupčně a zároveň do klíčových funkcí instalovat lidi podezřelé z klientelistických praktik. Transparency upozorňuje, že Pavel Hurda, jako politik, o jehož podporu se primátor opírá, je spjat s mnoha podezřelými transakcemi. Text dopisu je zde.

Dopis Platformy pro veřejné zakázky zástupcům Senátu PČR

13. 12. 2011

Platforma pro transparentní veřejné zakázky, jejímž je Transparency Int. členem, zaslala dopis senátorům k projednávanému návrhu zákona. V něm členové Platformy vyjadřují přesvědčení, že návrh zákona v současném znění je zásadním zlepšením oproti stávajícímu zákonu a vyzývají senátory k jeho podpoře.

Studie národní integrity online

8. 12. 2011

Transparency International vydala Studii národní integrity. Studie je ke stažení v sekci Publikace.

Tisková zpráva k vydání Studie národní integrity

8. 12. 2011


Studie národní integrity zpracovaná Transparency International ukazuje, že klíčové instituce státu nejsou schopny odolávat korupci ani neplní svoji roli při jejím potlačování. Nejslabšími články v systému národní integrity jsou podle studie státní zastupitelství a státní správa následovaná policií. Dobře je hodnocen např. ombudsman, NKÚ či organizace voleb.

(Studie i další podklady jsou ke stažení na konci článku)  

Studie národní integrity jako zpráva o stavu Česka

8. 12. 2011

"Unikátní průzkum Transparency International důkladně popisuje pilíře české demokracie a ukazuje slabiny, které má Česko (nejen) ve vztahu ke korupci," píše týdeník EKONOM, mediální partner projektu, o Studii národní integrity, kterou dnes Transparency vydává. Více čtěte v dnešním vydání Ekonomu

Transparency na Holešovice Fashion Market Transparency na Holešovice Fashion Market

2. 12. 2011

Holešovice Fashion Market - vánoční trh nezávislé módy, šperků a designu, neznamená pouze příležitost k nákupům originálních vánočních dárků, ale také šanci podpořit dobrou věc. Kromě kulturního programu totiž nabídne i protikorupční tombolu o hodnotné ceny, jejíž celý výtěžek půjde na analytickou a vyšetřovací práci Transparency International na korupčních případech a bezplatnou právní pomoc pro občany v jejich kauzách. Přijďte se podívat a podpořit nás!

Jak pan Paluska k bytu přišel

1. 12. 2011

Článek pojednávající o dalším z případů Právní poradny TIC názorně ukazuje, kterak radní městské části Praha 2 umí zajistit levné bydlení pro své nejbližší.

Na celosvětovém žebříčku CPI – Index vnímání korupce 2011 se Česká republika dělí o 57.–59. místo s Namibií a Saúdskou Arábií

1. 12. 2011

Letošní index vnímání korupce CPI 2011 hodnotí podle míry vnímání korupce 183 zemí, a to na základě 17 zdrojů údajů od třinácti nezávislých institucí. Na stupnici 0–10, kde 10 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce, získala Česká republika hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.–59. místo na světě. Trend je negativní, ČR se v rámci Evropy a vyspělých zemí propadá na úplné dno.

Nepravomocný rozsudek v kauze starosty obce Janov

23. 11. 2011

Dne 15. 11. 2011 byl soudem prvého stupně vynesen nepravomocný rozsudek ve věci prodejů majetku obce Janov. 

Na semináři Transparency padaly návrhy, jak transparentněji financovat politické strany a kontrolovat výdaje politických kampaní Na semináři Transparency padaly návrhy, jak transparentněji financovat politické strany a kontrolovat výdaje politických kampaní

22. 11. 2011

Transparency International dnes se Sociologickým ústavem AV ČR  a dalšími partnery v Praze uspořádala mezinárodní seminář „Zvýšení transparentnosti financování politických stran“.  

Tomáš Hanák žádá zápis anonymních akcií do UNESCO

9. 11. 2011

Podívejte se na sarkastický spot, který natočil herec Tomáš Hanák ve spolupráci s organizacemi, které podepsaly Pankráckou výzvu: 

TIC vyzývá ministra Kocourka, aby otevřeně a věrohodně vysvětlil původ peněz, se kterými obchodovala jeho matka

4. 11. 2011

Mladá Fronta Dnes otevřela kauzu záhadného zbohatnutí matky ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Jeho věta, kterou celou věc komentoval, tedy že o soukromí se bavit nebude, je naprosto nepřijatelná. Není možné strčit hlavu do písku a doufat, že celá kauza utichne a bude zapomenuta.

V tendru LČR 2012+ nyní vnímáme silnější nebezpečí kartelizace

3. 11. 2011

TIC pozorně sleduje vývoj dění kolem LČR a tendrů 2012+. Mediální prohlášení generálního ředitele LČR Ing. Svatopluka Sýkory vnímáme jako ústup od deklarovaných pravidel, která měla minimalizovat rizika ekonomických ztrát, zprůhlednit soutěžní podmínky na lesnickém trhu a minimalizovat rizika korupce a kartelových dohod.

Praha může záznamy zastupitelstev zveřejňovat

2. 11. 2011

Tisková zpráva Otevřené společnosti, o.p.s., Oživení, o.s. a Transparency International ČR, o.p.s.

Uplácení v mezinárodních vztazích: žádné změny k lepšímu

2. 11. 2011

Transparency International dnes zveřejnila Index plátců úplatků (Bribe Payers Index, BPI), který řadí 28 předních exportních zemí podle náchylnosti jejich firem k uplácení v zahraničí. 

Pankrácká výzva: Protikorupční organizace žádají odvolání Martina Romana z DR ČEZ

31. 10. 2011

11 protikorupčních organizací sepsalo tzv. Pankráckou výzvu (podle sídla společnosti ČEZ), ve které žádají odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZ, kontrolu zakázek pro Škodu Power zahraničním auditorem a několik systémových změn, které zvýší transparentnost a kontrolu hospodaření ČEZu a dalších státem ovládaných společností. K Pankrácké výzvě se mohou občané připojovat na internetu.

Výzva poslancům k novele zákona o veřejných zakázkách

24. 10. 2011

Transparency International, Oživení a Nadace OSF Praha vyzývají poslance: Schvalte nové protikorupční kroky v zákoně o veřejných zakázkách a nepřijímejte nepřipravené pozměňovací návrhy na poslední chvíli! Více zde.

Ekotendr: TIC pomohla zachránit státu 35 miliard Kč

21. 10. 2011

Kauza ekotendru, který se TIC aktivně snažila zastavit 3 roky, končí úspěchem. Vystoupení Davida Ondráčka v ČT - zde.. TIC bude nadále podrobně monitorovat systém řešení ekologických sanací.

Poznámky TIC k rizikům ztrát v lesním hospodářství LČR

17. 10. 2011

Po otevření obálek se lesnické tendry 2012+ dostaly do další fáze. Současný rekordní očekávaný hospodářský výsledek státního podniku LČR je především důsledkem ostré hospodářské soutěže velkého počtu subjektů. V sekci věnované tendrům Lesů ČR jsme přidali další krátkou analýzu a doporučení. Dokument je ke stažení zde..

Justiční fórum 25.října 2011

14. 10. 2011

TIC pořádá ve spolupráci s Ústavně-právním výborem Senátu PČR konferenci věnovanou otázkám důvěryhodného výkonu spravedlnosti. Hlavními tématy by měly být varianty řešení formy soudní správy, modely soudcovské samosprávy, legislativní změny k posílení nezávislosti státního zástupce a otázka znalců. Více zde..

Léčba Krupkou

11. 10. 2011

Včera Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl o tom, že město Krupka na Teplicku se po téměř roce od konání řádného termínu voleb do zastupitelstva města konečně dočká ustavení městských orgánů. Zpráva by to byla dobrá, kdyby i přes rozhodnutí soudu nezůstávaly silné pochybnosti, že ve vedení města usednou lidé, kteří členství v těchto orgánech získali nezákonným způsobem. Následující článek popisuje roli TIC v celé záležitosti.

Ministerstvo financí: Odměny za poradenství k ekozakázce

27. 09. 2011

TIC obdržela odpověď na žádost o informaci týkající se účelu a výše finančních prostředků vynaložených Ministerstvem financí ČR v souvislosti s přípravou komplexní ekologické zakázky za jednotlivé právní a jiné poradenské služby.

Průvodní dopis Ministerstva financí naleznete zde, informaci o vynaložených prostředcích a jejich příjemcích zde.

A vítězem se stává … Kapsch

27. 09. 2011

TIC se věnuje problematice výkonového zpoplatnění silnic a dálnic v ČR již čtyři roky. Po této několikaleté usilovné snaze se konečně začíná rozkrývat podstata vztahů mezi Ministerstvem dopravy (MD), Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a společností Kapsch.

ÚOHS prověřuje obchodní soutěž na sociální kartu

27. 09. 2011

Úřad na ochranu veřejné souteže (ÚOHS) na základě našeho podnětu začal prověřovat, zda při při vyhlášení veřejné obchodní soutěže o návrh na uzavření smlouvy o zajištění administrace výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti a provozování karty sociálních systémů (tzv. sociální karty) nebyl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek.

TIC odmítá lobbistické pozměňovací návrhy poslanců Hospodářského výboru k zákonu o veřejných zakázkách

23. 09. 2011

Transparency International ČR (dále TIC) odmítá poslanecké pozměňovací návrhy k zákonu o veřejných zakázkách, které mají za cíl okleštit dopad chystaného zákona. TIC vidí za těmito návrhy jednoznačné lobbistické tlaky zájmových skupin.

Neškodná úprava zákona nepřinese potřebné změny upravující střet zájmů veřejných funkcionářů

19. 09. 2011

Tisková zpráva Oživení, o. s. a Transparency International ČR, o. p. s. ze dne 19.9.2011 k poslaneckému návrhu úpravy střetu zájmů v zákonu o obcích.

Veřejná diskuze o projektu Centra Palmovka Veřejná diskuze o projektu Centra Palmovka

16. 09. 2011

Transparency International převzala záštitu nad debatou o záměru MČ Praha 8 postavit multifunkční centrum Nová Palmovka. Debata se koná 19. září 2011 od 19:00 v bývalé libeňské synagoze na Palmovce.

Radim Bureš (TIC) o zakázce na odstranění starých ekologických škod na ČRo 1 - Radiožurnál

13. 09. 2011

„Operujeme tady se zcela fiktivními náklady a pleteme cenu sanace se zárukami, které stát dal," řekl projektový manažer TIC Radim Bureš v pořadu Ozvěny dne pro ČRo 1 - Radiožurnál. Celý rozhovor o ekologické zakázce si poslechněte zde.

Ředitel TIC David Ondráčka o volbách v Krupce, ekotendru i novele zákona o veřejných zakázkách na Interview ČT24

13. 09. 2011

„V tendru bylo tolik podezřelých okolností, že mě to vede k závěru vládě doporučit ho nepodepsat a pokračovat v sanacích jiným způsobem,“ řekl David Ondráčka o ekologické zakázce pro Interview ČT24. Na rozhovor o problematickém ekotendru, volbách v Krupce či situaci na státním zastupitelství se podívejte zde.

TIC žádá MF o informace, kolik zaplatilo poradcům a právníkům ohledně ekozakázky.

13. 09. 2011

 Více v přiloženém dokumentu zde...

Záznam tiskové konference TIC ze dne 6.9.2011

7. 09. 2011

Transparency International - Česká republika (TIC)  k ekologické superzakázce, zákonu o veřejných zakázkách a jeho novelizaci, financování politických stran a k situaci na státním zastupitelství. Tisková konference ke shlédnutí zde.

Stanovisko TIC k návrhu zákona o veřejném dohledu nad financováním politických stran

6. 09. 2011

Transparency International - Česká republika, o.p.s. (TIC) obecně vítá jakýkoli krok směřující k posílení transparentnosti financování politických stran. Na naléhavost řešení této otázky v České republice TIC opakovaně upozorňovala, např. na své tiskové konferenci v lednu tohoto roku. Je nepochybné, že dnešní stav je naprosto neudržitelný a představuje jeden z největších zdrojů korupce v naší zemi. TIC je připravena aktivně se podílet na dalších jednáních k řešení této problematiky.

Tisková zpráva - ekozakázka, veřejné zakázky, financování politických stran, státní zastupitelství

6. 09. 2011

Transparency International - ČR (TIC) vyzývá vládu k zastavení ekologické superzakázky. TIC rovněž vítá vládní návrh zákona o veřejných zakázkách a apeluje na poslance, aby nepřijímali pozměňovací návrhy, které by směřovaly proti principům průhlednosti, efektivity a veřejné kontroly. TIC rovněž žádá vysvětlení, proč byla odložena novela zákona o státním zastupitelství a žádá jasnější politickou diskusi nad řešením financování politických stran. 

6. září 2011 - Tisková konference TIC

2. 09. 2011

Transparency International - Česká republika, o.p.s. (TIC) pořádá tiskovou konferenci, na které představí svoje stanoviska k legislativním krokům vlády:

  • chystaná novela zákona o veřejných zakázkách a naše poznatky ohledně korupčních rizik u této problematiky
  • situace na státním zastupitelství
  • problematika financování politických stran

TIC pořádá "watchdogový inkubátor"

25. 08. 2011

Ve dnech 23. – 25. září (pátek – neděle) pořádá TIC tzv. watchdogový inkubátor, tedy setkání zástupců velkých watchdogových organizací, regionálních iniciativ, on-line aktivistů, akademiků i studentů. V rámci inkubátoru chceme vytvořit prostor pro vzájemné hlubší poznání, sdílení úspěchů i proher a navazování nových partnerství. Klíčovými tématy připraveného programu (viz níže) budou vzájemná spolupráce, přenos zkušeností a sdílení výstupů. Program a aktualizované informace naleznete pod tímto odkazem. Zájemci o účast se mohou obracet na Veroniku Šumovou (sumova@transparency.cz).

Seminář ke Studii národní integrity

25. 08. 2011

Dne 15. září 2011 pořádá TIC seminář ke Studii národní integrity.

Předseda Správní rady TIC v Otázkách Václava Moravce

24. 08. 2011

Předseda správní rady Transparency International ČR Jan Spáčil v Otázkách Václava Moravce s koordinátorkou vládní protikorupční politiky Karolínou Peake.

Kauza bývalého starosty Jančíka na ČT

24. 08. 2011

Nadále sledujeme kauzu bývalého starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Zde se podívejte na pořad Události, komentáře na ČT 24, kde zástupce TIC Stanislav Beránek vystoupil proti Milanu Jančíkovi. Pro více informací o případu navštivte Kauzy TIC.

Stanovisko TIC k vládnímu přílepku

10. 08. 2011

TIC odmítá omezování přístupu k informacím o platech a odměnách úředníků navržený přílepkem Ministerstva vnitra a vyzývá poslance k jeho odmítnutí.

Klíčová fáze projednávání zákona o veřejných zakázkách

3. 08. 2011

Projednávání klíčového zákona o veřejných zakázkách jde do rozhodující fáze. 30.8. 2011 proběhne jednání Platformy pro transparentní veřejné zakázky, které je TIC od počátku aktivním členem. Více informací na webových stránkách Platformy

Pozice TI ke Corporate Governance v konzultacích s EU

1. 08. 2011

Corporate governance - správa obchodních společností je v kruzích EU stále horkým tématem. Minulý týden byly publikovány návrhy Evropské komise na zlepšení řízení a zásad odměňování ve finančních institucích, k nimž Transparency International nabídla svá doporučení.

Otevřený dopis premiéru Nečasovi k dlouhodobě neřešené situaci v justici

26. 07. 2011

TIC zaslala otevřený dopis premiéru Nečasovi týkající se dlouhodobě neřešené situace v justici.

Otevřený dopis TIC předsedovi Akademie věd ČR

22. 07. 2011

TIC se otevřeným dopisem obrátila na předsedu Akademie věd České republiky prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr.h.c. ve věci odůvodnění výpovědi dohody o rozsahu a podmínkách provádění archeologických výzkumů, kterou dala AVČR společnosti ZIP, s. r. o. 

Vyjádření MZe ke spolupráci s TIC

13. 07. 2011

Dne 11.7. 2011 se na ministerstvu zemědělství konala tisková konference k přípravě lesnických tendrů 2012+. Ministr Fuchsa, předseda Dozorčí rady Lesů ČR Miroslav Zámečník a generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora, za účasti ředitele TIC Davida Ondráčky, na ní představili opatření připravené resortem a Lesy ČR v reakci na informaci TIC o možných rizicích spojených s těmito tendry.

Analýzu rizika ztrát v lesním hospodářství vypracovaná TIC ze dne 23.6. 2011 najdete zde.

Tiskovou zprávu Ministerstva zemědělství najdete zde.

Odkaz na článek ČTK? shrnující přijatá opatření naleznete zde.

Novinka na webu TIC k Lesům ČR

13. 07. 2011

Připravili jsme sekci věnovanou pouze spolupráci TIC a ministerstva zemědělství ohledně Lesů ČR. Na jednom místě v ní všechny důležité dokumenty, analýzy i tiskové zprávy.

Stanovisko TIC ke zveřejňování platů úředníků

13. 07. 2011

Transparency International – Česká republika, o. p. s. (dále jen „TIC“) se v rámci svých aktivit seznámila s rozsudkem Nejvyššího správního soudu a stanoviskem Úřadu pro ochranu osobních údajů ve věci zveřejňování platů a odměn zaměstnanců veřejné správy. TIC považuje tuto problematiku za jednu z klíčových oblastí pro celkovou transparentnost veřejné správy.

Oprava informace v tiskové zprávě ze dne 24.6.2011 týkající se tendrů LČR 2012+

7. 07. 2011

Po zveřejnění tiskové zprávy TIC k rizikům ztrát při lesním hospodaření ze dne 23.6. 2011, jsme obdrželi stanovisko společností Holzindustrie Schweighofer a společnosti Sägewerk Schweiger, kde se ohrazují proti zvýraznění jejich firem v příloze „Přehled podaných žádostí o účast v tendru 2012+“ mezi firmami, které nějakým způsobem koordinují svou obchodní strategii.

Stanovisko TIC k novele zákonů o územně samosprávných celcích

29. 06. 2011

TIC obecně vítá novelizaci zákonů o územně samosprávných celcích přicházející s množstvím návrhů, které by měly vést ke snížení korupčního prostředí na úrovni samospráv. Na druhou stranu musí konstatovat, že se v předkládaném znění mnohdy jedná pouze o kosmetické změny, které v reálu nebudou mít na potlačení korupce významnější dopad. Celé stanovisko najdete zde.

TIC o korupci, zneužívání eurofondů a volebních machinacích na ČT

24. 06. 2011

Záznam brífinku TIC ke zneužívání EU fondů, nakupování hlasů při volbách a watchdogových aktivitách ze dne 23.6.2011 naleznete zde.

 

Hospodářské noviny: případ Miroslava Elfmarka

24. 06. 2011

V rámci projektu Watchdog podala v srpnu 2010 trestní oznámení na Miroslava Elfmarka pro podezření z přijetí úplatku. Policie tento případ odložila navzdory důkazům, které podle názoru TIC jasně dokládaly podezření z korupčního jednání. Více v dnešním článku Hospodářských novin.

Nová stránka sítě Transparency International věnovaná bezpečnostním otázkám

24. 06. 2011

Transparency International dnes spustila novou webovou stránku www.ti-defence.org. Doufáme, že se tato stránka stane důležitým zdrojem informací pro ty, kteří se zajímají o korupční otázky v oblasti obrany a bezpečnosti. Stránky jsou zaměřeny na členy vlád, ozbrojené síly, občanskou společnost, firmy i akademickou sféru. Transparency International se bude snažit přinášet informace o korupci v této oblasti i prostředky k potlačování korupčních rizik, která se v tomto sektoru objevují.

TZ - výzva k politické diskusi nad nastavením čerpání EU fondů

23. 06. 2011

TIC vyzývá politickou reprezentaci k otevřené politické diskusi nad nastavením čerpání EU fondů v příštím finančním období. Město Tábor nadále utápí v Jordánu 113 miliónů Kč. TIC dále vyzývá k legislativním změnám a zabránění kupování hlasů v komunálních volbách.

David Ondráčka na konferenci "Korupce jako ekonomický fenomén" David Ondráčka na konferenci "Korupce jako ekonomický fenomén"

17. 06. 2011

David Ondráčka vystoupil dne 14.6. 2011 na konferenci Zlatá koruna s tématem: Korupce jako ekonomický fenomén. Připomněl, že mnohá témata, která dnes zaznívají, řeší Transparency International již jedenáct let. Zdůraznil také, že s tím, kam se u nás tato situace posunula, nemůžeme být spokojeni, přestože dnes tuto problematiku dnes řeší vlády, podnikatelé i média.

Vedení města Tábor nadále utápí v Jordánu 113 miliónů korun

16. 06. 2011

TIC podala dne 14. 6. 2011 prostřednictvím Advokátní kanceláře Korbel, Tuháček, Šíp, Kadlec, s. r. o. podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nestandardnímu postupu při výběru uchazeče v nadlimitní veřejné zakázce na stavební práce při obnově rybníka Jordán v Táboře. Současně také vyzývá starostu města Tábora Ing. Jiřího Fišera, aby do vyřešení věci ze strany ÚOHS nepodepisoval smlouvu s vítězným uchazečem.

Změna Školského zákona

14. 06. 2011

Poslanecká sněmovna dnes projednává změnu Školského zákona č. 561/2004 Sb, která by upravila postavení zahraničních škol. TIC se v minulosti zabývala touto problematikou případu mezinárodní ostravské školy. Z toho důvodu vítáme snahu o zpřesnění legislativní úpravy. Odkaz na parlamentní tisk zde...

Bílá kniha obrany

7. 06. 2011

Ministerstvo obrany zveřejnilo strategickou Bílou knihu obrany. Ředitel TIC David Ondráčka byl členem odborné komise, která ji od září 2010 do dubna 2011 připravovala. Více na těchto odkazech:  http://www.army.cz/informacni-servis/bila-kniha/komise/default.htm a http://www.army.cz/informacni-servis/bila-kniha/komise/default.htm

Nové složení Dozorčí rady TIC

7. 06. 2011

TIC zvolila nové složení Dozorčí rady, která dnes působí ve složení Petr Kříž (předseda), Vladimír Králíček a Petr Vymětal. Jejich stručné představení najdete zde.

Výzva ke změnám volebního a trestního zákoníku

1. 06. 2011

Transparency International - Česká republika, o.p.s. (TIC) vydala dne 30. 3. 2011 stanovisko k věcnému záměru nového volebního zákoníku. V souvislosti s peticí za změnu volebního zákona, praktikami doprovázejícími opakované hlasování v Krupce a ve světle nálezů Ústavního soudu ve věci přehlašování se k trvalému pobytu krátce před konáním voleb v Hřensku a Karlově Studánce TIC opětovně vyzývá k legislativním změnám, které by eliminovaly výskyt korupčních praktik majících vliv na obsazení zastupitelských sborů.

TI vydává zprávu o prosazování protikorupčních opatření v mezinárodním obchodu

24. 05. 2011

Transparency International dnes vydala v pořadí sedmou zprávu o postupu prosazování zásad Úmluvy o boji proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích s názvem Progress Report 2011 - Enforcement of the OECD Anti-Bribery Convention.

Opakované hlasování v Krupce opět provázela korupce

9. 05. 2011

Pozorovatelé TIC v sobotu 7. května monitorovali opakovaného hlasování do zastupitelstva města Krupka. Potáteční obavy TIC z toho, že průběh hlasování bude opětovně narušen kupčení s hlasy, se bohužel potvrdily.

David Ondráčka o tendrech Lesů ČR pro Aktuálně.cz

5. 05. 2011

"Od začátku jsme si vědomi rizik. Zároveň ale převážila snaha něco v této věci změnit a pomoci hospodaření Lesů ČR zprůhlednit a zefektivnit a zabránit tunelování." Celý rozhovor najdete zde.

Tisková zpráva ke spolupráci Ministerstva zemědělství a TIC

3. 05. 2011

Tiskovou zprávu ke spolupráci Ministerstva zemědělství ČR a Transparency International - Česká republika, o.p.s. ohledně Lesů ČR naleznete zde.

Více informací o spolupráci TIC a MZe ČR naleznete zde.

TIC bude pozorovat opakované hlasování v Krupce

2. 05. 2011

V říjnových volbách loňského roku docházelo v obecních volbách v Krupce ke kupčení s hlasy, což bylo důvodem k tomu, aby Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil hlasování ve všech volebních okrscích Krupky a následně ministr vnitra na 7. května vyhlásil opakované hlasování. Vzhledem k rozsahu, v jakém k nakupování hlasů v loňském roce v tomto městě docházelo a podezřením, že k nezákonnému ovlivňování výsledků voleb může docházet i nyní, budou zástupci TIC pozorovat hlasování přímo na místě.

GRECO - 3. hodnotící zpráva ČR

29. 04. 2011

GRECO vydalo 3. hodnotící zprávu České republiky zaměřenou na vyšetřování korupce a transparentnost financování politických stran, více zde -http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/greco/news/News(20110429)Eval3_CzechRep_en.asp

Protikorupční novela zákona o obcích je nedostatečná

21. 04. 2011

Tisková zpráva Oživení, TIC a Otevřené společnosti  k chystané protikorupční novele zákonů o obcích, krajích a Praze Ministerstvem vnitra, více zde..., návrh novely zde...

Informace ke spolupráci TIC s Ministerstvem zemědělství

18. 04. 2011

TIC byla přizvána Ministerstvem zemědělství, aby se podílela na poradenství pro omezení korupčních rizik u hospodaření státního podniku Lesy ČR. TIC se během roku 2011 bude věnovat připomínkování a monitoringu zadávací dokumentace veřejné zakázky na lesnické práce, nastavení kontrolních mechanismů a návrhům na posílení informační otevřenosti Lesů ČR.

Semináře k Měsíci podpory integrity a transparentnosti

15. 04. 2011

Projekt pod názvem „Měsíc podpory integrity a transparentnosti“ připravila a realizovala Transparency International – Česká republika a Respekt institut ve spolupráci a za podpory Britského velvyslanectví v Praze, velvyslanectví Spojených států amerických Praha, velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze a Nadace Open Society Fund Praha. V rámci projektu byly realizovány tři semináře: Transparentní veřejné zakázky – 24. února 2011 V Americkém centru. Závěry semináře zde... Budování profesionální a apolitické veřejné správy – 10. března 2011 na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Závěry semináře zde...Mezinárodní právní instrumenty v boji proti korupci – 24. března 2011 v Americkém centru. Závěry semináře zde...

Poradenská činnost ministerstvu zdravotnictví

4. 04. 2011

TIC se delší dobu věnuje problematice analyticko-poradenské činnosti, poskytované v minulých letech ministerstvu zdravotnictví RNDr. Otakarem Vychodilem.

Stanovisko Transparency International – Česká republika, o.p.s.k věcnému návrhu volebního zákoníku

30. 03. 2011

TIC vítá myšlenku nové právní úpravy výkonu volebního práva v České republice, ale současný věcný záměr zákona považuje nedokonalý a ne plně reflektující poznatky z praxe. Celý text stanoviska je zde..

Chci darovat
Transparency International ČR

100 Kč 300 Kč 500 Kč 1000 Kč

nebo ,- Kč

Chci dostávat novinky na e-mail
Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání (EU FUND WATCH)

TI pro regulaci hazardu

Linka České dráhy

Informace TI k tendrům 2012+ v Lesích ČR

 

Kontakt: 

Transparency International, o.p.s.

posta@transparency.cz
+420 224 240 895-7
Sokolovská 143, 180 00 Praha 8
Kde nás najdete

Celosvětové hnutí TI:

 Transparency International  

 Daily Corruption News

 Spolupracujeme:

 
Naši politici.cz
 
Naši politici.cz